Europarlament przegłosował bezcłowy import z Ukrainy
We wtorek w Parlamencie Europejskim potwierdzono, że cła i kontyngenty na towary rolno-spożywcze z Ukrainy pozostaną zawieszone do czerwca 2025 r. Jak poinformowano, Komisja Europejska może nałożyć środki naprawcze w przypadku zakłóceń na rynku na poziomie UE lub państwa członkowskiego. Potwierdzono także specjalne traktowanie dla produktów wrażliwych i obiecano, że rozmowy z Ukrainą w sprawie stałej liberalizacji handlu rozpoczną się przy ścisłym zaangażowaniu Parlamentu
Oficjalny komunikat głosi, że: ,,We wtorek Parlament zatwierdził przedłużenie tymczasowych środków liberalizacji handlu dla Ukrainy, przy jednoczesnej ochronie rolników UE.''
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Komisja może podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne, jeśli wystąpią znaczące zakłócenia na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich UE z powodu importu z Ukrainy (np. pszenicy). W ramach wzmocnionych środków ochronnych mających na celu ochronę unijnych rolników, Komisja może uruchomić “hamulec bezpieczeństwa” dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych (drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Jeśli import tych produktów przekroczy średnią wielkość importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym 2022 i 2023 r., cła mogą zostać ponownie nałożone. W ramach porozumienia w sprawie tych nowych zasad, Komisja zobowiązała się do szybkiego rozpoczęcia rozmów z Ukrainą w sprawie stałej liberalizacji handlu i ścisłego zaangażowania Parlamentu w ten proces.
- Przedłużenie działania instrumentów wsparcia handlu potwierdza solidarność UE z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. To głosowanie jednocześnie wzmocni odporność gospodarczą Ukrainy i ochroni interesy europejskich rolników. Dotrzymamy naszych obietnic - będziemy wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa militarnego i przystąpienia do UE i NATO - powiedziała podczas debaty europosłanka Sandra Kalniete.
Jak informnuje Parlament Europejski, Rada Europejska będzie teraz musiała formalnie zatwierdzić rozporządzenie. Obecne środki handlowe wygasają 5 czerwca 2024 r., a nowe rozporządzenie powinno wejść w życie natychmiast po tej dacie.
0 komentarze