GUS: jabłek będzie więcej, śliwek - mniej... Zbiory warzyw dobre
Główny Urząd Statystyczny dał optymistyczne prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów warzyw i owoców. Przyjrzyjmy się szacunkom opublikowanym przez urząd.
Jak podaje GUS, rezultaty przedwynikowego szacunku produkcji warzyw i owoców w 2020 r. przedstawiają się następująco:
- produkcję warzyw gruntowych ocenia się na blisko 4,0 mln t, tj. o ok. 4% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim;
- przewiduje się, że zbiory owoców z drzew wyniosą ponad 3,7 mln t, tj. o ok. 8% więcej od produkcji ubiegłorocznej;
- zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na niespełna 0,5 mln t, tj. o ok. 10% więcej od zbiorów 2019 r.
Warzywa gruntowe
Tegoroczne zbiory kapusty ocenia się na ponad 0,9 mln t, a kalafiorów na nieco ponad 200 tys. t. Produkcję cebuli przewiduje się na poziomie ok. 580 tys. t. Zbiory marchwi oceniono na ponad 700 tys. t, natomiast produkcja buraków została oszacowana na ponad 300 tys. ton. Zbiory pomidorów przewiduje się w wysokości ok. 230 tys. t, a ogórków – ponad 215 tys. ton. Łączną produkcję pozostałych gatunków warzyw szacuje się na ok. 900 tys. ton. Ostateczna wysokość zbiorów będzie uzależniona jednak od dalszego przebiegu warunków pogodowych oraz występowania chorób i szkodników.
Owoce
W przypadku owoców, sytuacja nie jest aż tak dobra.
- Na obecnym etapie szacuje się spadek plonowania śliw (zbiór odmian późnych może wpłynąć na zmianę oszacowania produkcji tego gatunku), wiśni, czereśni, brzoskwiń i nektaryn oraz truskawek - informuje Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.
Produkcję owoców z drzew szacuje się obecnie na ponad 3,7 mln t, jednak utrzymanie tej prognozy będzie zależało od dalszego przebiegu warunków atmosferycznych.
Zbiory z sadów jabłoniowych zostały oszacowane na ok. 3,4 mln t (w porównaniu do produkcji roku poprzedniego jest to o ok. 10% więcej). Nowe plenne odmiany wchodzące do uprawy oraz wzrost powierzchni nawadnianych sadów wpływają na wielkość zbiorów. Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 67,5 tys. t, tj. na poziomie roku ubiegłego. Zbiory śliwek na obecnym etapie ocenia się na ponad 90 tys. t, tj. o ok. 5% mniej niż w poprzednim roku.
Produkcja wiśni została oszacowana na ponad 151 tys. t (tj. na poziomie nieco niższym aniżeli zbiory z roku poprzedniego), natomiast tegoroczne zbiory czereśni oceniono na ok. 40 tys. t.
Szacuje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) będą także niższe o ok. 4% od produkcji z roku 2019 i wyniosą ok. 16 tys. ton.
Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na ok 0,5 mln t, tj. o blisko 10% więcej niż w roku poprzednim. Maliny w bieżącym sezonie zdecydowanie lepiej przezimowały, jednak nie wszystkie odmiany. W przypadku nienawadnianych i słabo pielęgnowanych upraw malin, plony będą znacznie niższe od ubiegłorocznych. Obecna prognoza zbioru owoców tego gatunku wynosi ok. 122 tys. t., tj. o ok. 60% więcej niż wyjątkowo niskie zbiory ubiegłoroczne, a przebieg dotychczasowej pogody sprzyja zbiorom malin jesiennych.
Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na nieco ponad 131 tys. t., tj. na poziomie o ok. 5% wyższym od produkcji roku poprzedniego. Zbiory porzeczek czarnych zostały ocenione na ponad 93 tys. ton, tj. o ok. 2% więcej niż w 2019 r.
Tegoroczną produkcję truskawek (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) oszacowano na ponad 160 tys. t., tj. o ok. 9% mniej niż zbiory ubiegłoroczne. Występujące lokalnie przymrozki uszkodziły kwiaty. W wielu rejonach kraju opady deszczu wpłynęły na porażenie owoców szarą pleśnią.
Wiosenne przymrozki nie miały większego wpływu na plonowanie agrestu, a zbiory oceniono na ponad 10 tys. ton, tj. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym o ok. 9%.
Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oszacowana na ok. 99 tys. t., tj. o ponad 12% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost produkcji tej grupy upraw związany jest ze wzrostem między innymi produkcji borówki wysokiej o ok. 18%, co jest wynikiem sprzyjających warunków pogodowych oraz lepszego plonowania na plantacjach w pełni owocujących, a także wchodzenia w okres pełnego owocowania dużych areałów młodych plantacji.
0 komentarze