GUS: zbiory zbóż i rzepaku będą wyższe niż przed rokiem
Główny Urząd Statystyczny stwierdził, że choć powierzchnia upraw zbóż jest w tym roku mniejsza, to jednak plony łącznie będą wyższe niż przed rokiem. Rzepaku wysiano więcej i więcej zostanie zebrane.
- Wstępnie szacuje się, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2022 r. jest o ok. 7% mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi około 5,9 mln hektarów - poinformował GUS.
W rozbiciu na poszczególne zboża wygląda to następująco:
- pszenicy ponad 2,5 mln ha;
- żyta około 0,7 mln ha;
- jęczmienia ponad 0,6 mln ha;
- owsa około 0,5 mln ha;
- pszenżyta ponad 1,2 mln ha;
- mieszanek zbożowych około 0,4 mln ha.
Wstępne szacunki tegorocznych plonów są następujące:
- Plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 45,2 dt/ha, tj. o 2,6 dt/ha (o 6%) więcej od plonów z roku ubiegłego.
- Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi oceniono na 48,0 dt/ha, tj. o 2,3 dt/ha (o 5%) więcej od plonów z roku ubiegłego.
- Plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oceniono na 36,0 dt/ha, tj. o 1,3 dt/ha (o 4%) więcej od plonów ubiegłorocznych.
- Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oceniane są na 26,6 mln t, tj. o 0,4 mln t (o 1%) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.
- Zbiory zbóż ozimych oszacowano na 21,7 mln t, tj. o 0,9 mln t (o 4%) więcej od zbiorów z roku ubiegłego.
- Zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie oszacowano na 4,9 mln t, tj. o 1,3 mln t (o 21%) mniej od zbiorów z roku ubiegłego.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
-
Sochaczew
Jęczmień sprzedam 25 t z dostawą na wskazany...
-
Wodzisław
Kupię jęczmień. Każde ilości. Informacje...
-
Czerniewice
Witam sprzedam 10 ton owsa ładny, suchy, czysty...
-
Niechcice
Sprzedam pszenicę konsumpcyjną i paszową...
Rzepaku także zbierzemy więcej.
- Szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zwiększyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 8% i wynosi około 1,1 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oszacowano na 3,6 mln t, tj. o około 12% więcej od ubiegłorocznych - poinformował GUS.
źródło danych GUS
1 komentarze
Czy ta większa produkcja uwzględnia rzepak sprowadzony do Polski przed żniwami z Kanady i Ukrainy?