HAZERA radzi: nasiona podkiełkowane to kolejny krok w uprawie cebuli najwyższej jakości
Udział podkiełkowanych nasion cebuli na globalnym rynku stale rośnie, ponieważ plantatorzy odkrywają korzyści wynikające z wyboru tej formy nasion. Podkiełkowane nasiona mogą zapewnić szybszy rozwój siewek, większe wyrównanie roślin na polu, a co za tym idzie również plonu końcowego a także lepszą jego jakość.
Podkiełkowywanie nasion to proces aktywacji wczesnych stadiów kiełkowania. Po podkiełkowaniu, nasiona powinny być zapakowane i wysiane w taki sam sposób, jak nasiona standardowe. W przypadku wyboru nasion podkiełkowanych, siewki szybciej się będą rozwijały i będą bardziej wyrównane. Ponieważ pierwszy etap kiełkowania (od siewu do wschodu) jest krótszy, nasiona są mniej narażone na negatywny wpływ czynników atmosferycznych.
Elastyczny czas siewu
Zmiany klimatyczne oznaczają, że coraz częściej producent zmuszony jest radzić sobie z ekstremalnymi warunkami na polu. Wiosna jest coraz krótsza i znacznie wcześniej robi się ciepło, co oznacza, że na siew jest coraz mniej czasu. Ze względu na fakt, że nasiona podkiełkowane są na innym etapie rozwoju, kiełkowanie przebiega szybciej w niskich temperaturach a siewki pojawiają się wcześniej i szybciej się rozwijają.
Cykl wzrostu
Dużym błędem jest przekonanie, że cebule pozyskane z nasion podkiełkowanych można zbierać wcześniej. To długość dnia determinuje etapy wzrostu cebuli. Podkiełkowywanie nasion nie wpływa na długość cyklu wzrostu, pozostaje on taki sam. Natomiast wybierając nasiona podkiełkowane można zaoszczędzić, ponieważ potrzebnych jest mniej nasion, aby uzyskać taki sam plon, jak w przypadku standardowych nasion cebuli. Dzięki laboratoryjnej kontroli procesu podkiełkowywania, szansa na równomierne kiełkowanie jest wyższa. A bardziej wyrównane kiełkowanie oznacza, że straty we wczesnych stadiach wzrostu roślin są mniejsze. Można więc zaoszczędzić na nasionach nawet do 10% .
Mniej uszkodzeń roślin
Siewki uzyskane z nasion podkiełkowanych są bardziej wyrównane, co oznacza, że są na tym samym etapie rozwoju i wymagają tych samych zabiegów, w tym samym czasie. Ułatwia to stosowanie programu ochrony roślin przed chwastami i pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia roślin. Czyste pole bez chwastów oznacza również mniej uszkodzeń cebuli, a więc lepszą jakość końcowego produktu i lepszy potencjał magazynowy. Warto dodać, że ze względu na szybsze wschody, istnieje też mniejsze ryzyko wystąpienia śmietki. A optymalny czas zbioru jest łatwiejszy do określenia, dzięki dużemu wyrównaniu roślin.
Ograniczenia
Zalety nasion podkiełkowanych są oczywiste, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Radzi się, aby podkiełkowanych nasion nie wysiewać zbyt późno, ponieważ wówczas istnieje większe ryzyko przesychania gleby. Jeśli nie ma możliwości nawadniania plantacji, podkiełkowane nasiona w suchym podłożu mogą obumrzeć, bo głębsze warstwy gleby nie są jeszcze dostępne. Jeśli nasiona kiełkują szybciej, zasoby wody mogą okazać się niewystarczające, co może doprowadzi do redukcji liczebności roślin na polu.
Warto też pamiętać, że nasion podkiełkowanych lepiej nie przechowywać do kolejnego sezonu, ponieważ cykl wzrostu już się w nich rozpoczął.
0 komentarze