Indukcja wzrostu roślin
Zaprawianie nasion jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczania plonu. To pierwszy zabieg agrotechniczny, który zabezpiecza rośliny w początkowych fazach rozwojowych. Zastosowanie kwalifikowanego materiału siewnego oraz odpowiednie przygotowanie nasion – zaprawienie – to podstawowe zadania każdego, kto profesjonalnie zajmuje się uprawą roślinną.
Wykorzystanie zapraw chemicznych, jest oczywiście zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu, niż stosowanie fungicydów w późniejszych fazach rozwojowych – do gleby trafia mniejsza dawka pestycydów. Zabieg wpisuje się w koncepcję Integrowanej Ochrony Roślin. Należy jednak pamiętać, iż każdy zabieg z wykorzystaniem środków ochrony roślin zubaża życie biologiczne gleb, redukuje populację mikroflory i zakłóca równowagę ekosystemu glebowego. Chemizacja negatywnie wpływa na bioróżnorodność. Czym zatem zaprawiać nasiona, by skutecznie zabezpieczyć siewki i przyczynić się do poprawy jakości gleb?
Rosnące znaczenie rolnictwa zrównoważonego skłania naukowców do poszukiwania narzędzi, które umożliwią redukcję stosowania środków ochrony roślin i nawożenia mineralnego przy utrzymaniu wysokich i jakościowo satysfakcjonujących plonów. Jednym z przykładów takich innowacyjnych rozwiązań są zaprawy zawierające konsorcja pożytecznych mikroorganizmów.
SuperPower to zaprawa zawierająca bakterie regulujące wzrost roślin (PGPB – Plant Growth Promoting Bacteria), które we wczesnych fazach rozwoju roślin produkują szereg metabolitów wpływających na indukcję syntezy hormonów roślinnych. Mikroorganizmy te mają zdolność do wytwarzania sideroforów – naturalnych związków chelatujących metale, przede wszystkim miedź i żelazo. Bakterie zawarte w preparacie przekształcają substancje mineralne w proste substancje organiczne, między innymi w aminokwasy, które mogą być absorbowane przez rośliny i stać się składnikiem budulcowym tkanek.
Pokrycie nasion preparatem SuperPower wpływa na lepsze i bardziej wyrównanie wschody. Siewki odznaczają się silniejszym wigorem i mają lepiej wykształcony system korzeniowy, są bardziej odporne na stresy biotyczne i abiotyczne, a ponadto lepiej wykorzystują składniki pokarmowe.
Póki co, chemicznej ochrony roślin w prowadzeniu rentownej produkcji roślinnej nie można wyeliminować. Możemy jednak do podstawowych zabiegów agrotechnicznych włączyć te, które zarówno poprawią jakość gleb, jak i umożliwią zmniejszenie dawek stosowanych fungicydów. Troska o naturalną mikroflorę oraz wzrost bioróżnorodności to priorytet każdego producenta rolnego.
RedakcjaA
0 komentarze