IUNG: do 31 lipca deficyt wody występował w całej Polsce
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa przekazał kolejny raport z tegorocznego monitoringu suszy. Jak poinformowano, od 1 czerwca do 31 lipca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -137 mm. Susza wystąpiła w 15 województwach, czyli prawie w całej Polsce oprócz woj. podkarpackiego.
- Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej od -210 do -239 mm. Duży niedobór wody notowano również w zachodniej i wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na pojezierzu Mazurskim, w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -170 do -209 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe i wschód od tego obszaru od -100 do -169 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -100 mm poinformował prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor instytutu.
Susza występowała we wszystkich monitorowanych uprawach:
- Kukurydzy na ziarno,
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Krzewów owocowych,
- Roślin strączkowych,
- Warzyw gruntowych,
- Zbóż jarych,
- Tytoniu,
- Truskawek,
- Zbóż ozimych,
- Chmielu,
- Ziemniaka,
- Drzew owocowych,
- Buraka cukrowego.
Jak poinformowano, w ósmym okresie raportowania od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno. Suszę w tych uprawach notowano w 1515 gminach (61,16% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 26,0 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 23,35% gruntów ornych kraju.
0 komentarze