IUNG: kukurydza najbardziej zagrożona suszą
Jest lepiej niż się spodziewaliśmy, ale susza i tak zagraża w tym roku uprawom. Jak podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, jedną z najważniejszych upraw zagrożonych suszą jest kukurydza
W dwóch miesiącach letnich IUNG stwierdził obszary zagrożone suszą we wszystkich województwach, a średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -76 mm.
- Największy deficyt wody notowany jest na terenie Niziny Południowowielkopolskiej, wynosi od -160 do -209 mm. Jednakże na tym terenie deficyt wody w stosunku do poprzedniego okresu (21 VI – 20 VIII) zmniejszył się o 10 mm - raportuje prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG. - Duże niedobory wody wystąpiły również na Pojezierzu Zachodniopomorskim wynoszące od -160 do -199 mm.
Na Nizinie Śląskiej oraz Środkowopolskiej notowany był deficyt wody od -160 do -189 mm. Na znacznym obszarze kraju notowano deficyt wody od -50 do -159 mm.
- Największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach odnotowano w 440 gminach Polski (17,76% gmin kraju) - informuje IUNG.
Instytut stwierdził występowanie suszy rolniczej w następujących uprawach:
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Kukurydzy na ziarno,
- Krzewów owocowych,
- Ziemniaka,
- Roślin strączkowych,
- Chmielu,
- Warzyw gruntowych,
- Buraka cukrowego,
- Tytoniu.
W dalszym ciągu w północno-zachodniej Polsce występuje brak dostatecznej ilości opadów, powodując nadal duże niedobory wody w glebie na tym terenie. Występujący duży deficyt wody powoduje, że susza notowana jest na terenie woj. wielkopolskiego zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, łódzkiego oraz opolskiego. Mniejsze niedobory wody dotyczą również województwa: lubelskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego oraz podkarpackiego.
0 komentarze