Jak można zadbać o rowy na terenach GAEC2
Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że pewne działania związane z utrzymaniem rowów i urządzeń melioracyjnych jednak są możliwe. Jest ich niewiele, ale jednak są. Zatem: co można zrobić, aby zadbać o rowy na obszarach z normą GAEC2?

Jak poinformowało ministerstwo, na tych terenach możliwe są działania związane z konserwacją rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
Dopuszczone są tzw. konserwacje:
- bieżące, tj. koszenie skarp, dna rowów i usuwanie przetamowań oraz
- gruntowne (okresowe, np. nie częściej niż raz na trzy lata): odmulanie rowów, wylotów drenarskich, wycinanie zakrzaczenia z dna rowów, udrażnianie rurociągów drenarskich.
Dodano, że norma GAEC 2 nie dotyczy rowów i instalacji do nawodnień (podsiąkowych czy zalewowych). W tym przypadku istniejące rowy i zbieracze drenarskie powinny być w pełni funkcjonalne.
- Celem normy jest ochrona torfowisk i obszarów podmokłych użytkowanych rolniczo z jednoczesnym uwzględnieniem prowadzenia działalność rolniczej pozwalającej zakwalifikować te grunty jako użytki rolne - przypomina ministerstwo rolnictwa.
Obowiązujące wymogi
Na obszarze GAEC 2 w przypadku: |
|
trwałych użytków zielonych |
gruntów ornych |
|
|
- Jeżeli rolnik nie zgadza się z wyznaczonymi obszarami objętymi normą GAEC 2, może zgłosić rozbieżności do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) lub do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB) - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
0 komentarze