Jak pomóc Ukraińcom? Sadownicy już pomagają!
Polscy sadownicy już pomagają ukraińskim rodzinom. Wydarzenia za wschodnią granicą Polski w ciągu zaledwie kilku dni spowodowały ogromną falę uchodźców z Ukrainy. Jednak już wcześniej wielu Ukraińców pracowało - i to dobrze pracowało - w Polsce. Akcję pomocy koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przygotowano strony informacyjne dla potrzebujących pomocy i dla tych, którzy chcą pomóc
- Sadownicy z Grójca ściągają już rodziny swoich pracowników, głównie żony i dzieci. Szukają wiarygodnych i aktualnych informacji, by pomóc swoim znajomym zza wschodniej granicy legalnie dostać się do Polski. W obliczu rosyjskiego ataku na Ukrainę, nasi znajomi, pracownicy, przyjaciele a w szczególności ich rodziny są w zagrożeniu. Duża ilość osób, głównie kobiety i dzieci szuka schronienia w Polsce. Rząd uprościł procedury przekraczania granicy, koleje państwowe świadczą bezpłatne przejazdy, samorząd i organizacje pozarządowe organizują pomoc prawną, medyczną, wsparcie tłumaczy - poinformował nas Jakub Wojcik, użytkownik naszego portalu.
Jak nas poinformowął pan Jakub, sadownicy już zaczęli pomagać znajomym Ukraińcom, zapraszając ich rodziny do swoich gospodarstw, by mogły się schronić przed wojną.
- Pod tymi linkami znajdziecie Państwo zweryfikowane i aktualne informacje dla uciekinierów, po polsku i ukraińsku: jak przekroczyć granicę, jak poruszać się po Polsce, gdzie szukać specjalistycznej pomocy. Linki można wysyłać smsami i przez internet do znanych Wam osób potrzebujących pomocy. Pokażmy, że potrafimy reagować szybko i mądrze – to może uratować życie - dodaje pan Jakub.
https://ukraina.grupagranica.pl/
https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/pomoc-dla-obywateli-ukrainy
Oficjalnie pomoc dla obywateli Ukrainy koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przez prowadzoną w dwóch językach stronę https://pomagamukrainie.gov.pl
Tu znajdziemy linki do zbiórek, zrzutek i wielu innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Dorzuć się, oddaj ubrania, pomóż jako wolontariusz. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić.
Poniższa lista będzie na bieżąco aktualizowana.
- Pamiętaj, żeby zachować ostrożność i weryfikować zbiórki pieniężne zanim przekażesz swoje środki - przypominają administratorzy strony.
Na rządowej stronie przygotowano także listę rzeczy, których nie przekazujemy w ramach pomocy humanitarnej. Są to:
- Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.)
- Broń biała
- Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania
- Inny sprzęt militarny i paramilitarny
- Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia
- Żywność o krótkim terminie przydatności do spożycia, trudno przechowywalna
- Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej
FOTO: przejście graniczne w Medyce, Twitter/MSWiA
0 komentarze