Jaki mocznik będzie można stosować za rok?
Dziś Senat poparł ustawę o nawozach i nawożeniu nie wnosząc do niej poprawek. Ustawa wdraża unijne rozporządzenia do polskiego prawa. Teraz uchwalone prawo będzie czekać na podpis prezydenta
Nowa ustawa powierza nadzór nad handlem nawozami Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jednak dla producentów rolnych znacznie ważniejsze są zmiany dotyczące stosowania nawozów.
Otóż bowiem w ustawie znalazł się przepis, zgodnie z którym od 1 sierpnia 2021 r. nie będzie można stosować mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Ograniczanie emisji amoniaku do atmosfery jest zgodne z propozycję KE dot. Europejskiego Zielonego Ładu. Nawozy zawierające inhibitor działają dłużej, co wydłuża czas dostępności składników pokarmowych dla roślin, ogranicza koszty stosowania nawozów oraz liczbę wykonywanych zabiegów nawożenia.
Zmiana przepisów dotyczy ponadto przeniesienia kompetencji w zakresie nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu nawozów, nawozów oznaczonych znakiem "NAWÓZ WE" i środków wspomagających uprawę roślin z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) na Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Dodajmy jeszcze, że zgodnie z nowym prawem w Rzeczypospolitej Polskiej organem notyfikującym będzie minister właściwy do spraw gospodarki. Zaproponowano również, aby ocenę i monitorowanie jednostek oceniających prowadziło Polskie Centrum Akredytacji.
0 komentarze