Jakie będą rolnicze priorytety polskiej prezydencji w UE?
Podczas seminarium przygotowawczego Sekretariatu Generalnego Rady przed prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej rozmawiano o tym na czym podczas kolejnego półrocza najbardziej będzie zależeć Polsce, która obejmie prezydencję w UE. – Unia Europejska jest zróżnicowana, ale to dobrze. Jesteśmy różni, ale jednocześnie jesteśmy razem. Jesteśmy pewną jednością. Myślę, że jest to wielka wartość, którą należy docenić i którą należy pielęgnować – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski
Minister Czesław Siekierski poinformował, że Polska będzie chciała się skupić na określeniu zadań oraz roli, którą ma odgrywać przyszła Wspólna Polityka Rolna.
– Głównym zadaniem WPR powinno być zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego poprzez jej finansowanie odpowiednie do zadań, oczekiwań i wyznaczonych celów – podkreślił polski minister.
Minister Siekierski zwrócił uwagę, że wszyscy musimy mieć świadomość funkcji, które pełni współczesne rolnictwa europejskie. Stwierdził jednocześnie, że poważną kwestią są wymogi dotyczące produktów wpływających na rynek europejski z krajów trzecich. Z drugiej strony bardzo wysokie wymogi wobec unijnych rolników zwiększają koszty produkcji.
– Konkurencyjność wewnątrz Unii Europejskiej wyrównuje się, ale rolnictwo jest zróżnicowane i musimy to brać pod uwagę. To też będziemy wnosić do dyskusji o Wspólnej Polityce Rolnej –dodał minister.
Jednocześnie szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że nie wszystkie wymogi wynikają z unijnych przepisów i dlatego niezbędne jest szczegółowe przejrzenie tych przepisów, które sami wprowadzamy, a które niepotrzebnie komplikują procedury.
źródło: ministerstwo rolnictwa
0 komentarze