Jest lepiej, ale nadal jest sucho...
Nie mylą się ci, którzy patrząc do studni widzą znacznie niższy poziom wody niż przed rokiem. Jak poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, choć w lutym odnotowujemy opady, to jednak wysokie temperatury powodują, że woda szybciej paruje.
Opublikowany został najnowszy raport ,,Stop suszy 2020'' mówiący o aktualnej sytuacji do dnia 19 lutego 2020.
Jak informują Wody Polskie, po ostatnich opadach wilgotność gleby na głębokości do 1m w porównaniu z okresem z początku roku uległa poprawie. Jedynie w południowej części województwa wielkopolskiego oraz północnych obszarach województw śląskiego i opolskiego wykazują jeszcze deficyty wilgoci w strefie korzeniowej (wilgotność gleb sięga tam jedynie 45-35 %).
Choć w lutym obserwujemy liczne opady, to jednak zdaniem Państwowej Służby Hydrologicznej nie wpływają one znacząco na poprawę sytuacji. W wielu regionach Polski na wodowskazach obserwujemy nadal niskie stany wód.
Prognoza intensywności suszy w wodach podziemnych wg Państwowej Służby Hydrogeologicznej na luty wskazuje iż „przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych w okresie nadchodzących tygodni prognozuje się występowanie niżówki hydrogeologicznej na znacznych obszarach kraju. Na dużą skalę zjawisko to może występować w granicach województw:
- lubelskiego,
- wielkopolskiego,
- mazowieckiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- dolnośląskiego,
- opolskiego,
- śląskiego
- Na obszarach objętych niżówką mogą wystąpić utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny informuje PSH.
Sumy opadów z lutego (stan na 19.02.2020 r.) wskazują, iż poziom zasilenia opadem na terenie Polski jest nadal niski. Na większości kraju wskaźnik SPI-3 czyli wskaźnik sumy trzymiesięcznej opadów, wykazał wartości poniżej -1,5 czyli nadal mamy warunki suszy zarówno atmosferycznej, jak i suszy hydrologicznej w małych ciekach.
Ciepła zima daje również swój oddźwięk w postaci silnego parowania. Wyniki standaryzowanego bilansu wodnego SPEI-3 za okres od grudnia do lutego przedstawiają, iż różnica między sumą opadów a sumą parowania definitywnie wskazują na suszę i niską efektywność opadu w kontekście zasilania poziomów wodonośnych i zasilania cieków.
0 komentarze