Krajowa Grupa Spożywcza ma uniezależnić polskich producentów
Rząd chce powołać Krajową Grupę Spożywczą, która będzie silną, państwową spółką rolno-spożywczą. Nowy polski holding będzie mógł budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku rolnym i przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych.
Zapowiedzi są następujące: Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej. Jednak 35% wzrost obrotów w stosunku do KSC to - mimo wszystko - niewiele.
- Ten nowy podmiot będzie dawał polskim rolnikom bezpieczeństwo. Będzie ich chronił przed nieuczciwymi praktykami ze strony dużych podmiotów, które funkcjonują na rynku spoza obszaru Skarbu Państwa – mówi minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Jak podaje KPRM, najważniejsze przygotowywane rozwiązania to:
Holding spożywczy powstanie na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Działa ona w sektorze przetwórstwa buraków cukrowych i produkcji cukru, a także przetwórstwa i obrotu zbożami, przetwórstwa warzyw i owoców, produkcji skrobi ziemniaczanej oraz produkcji słodyczy.
Krajowa Grupa Spożywcza będzie mogła przeciwdziałać negatywnym zjawiskom występującym na rynkach rolno-spożywczych. Przyczyni się do stabilizowania sytuacji na rynku produktów rolnych oraz zapewni dostawy rezerw strategicznych żywności.
Nowy holding rozwinie też współpracę z rolnikami i plantatorami przy produkcji i dystrybucji nasion, usługach wsparcia, doradztwie, zakupach czy współpracę z innymi spółkami Skarbu Państwa.
Krajową Grupę Spożywczą będą tworzyć spółki podzielone na sześć segmentów:
-
produkcja nasienna,
-
produkcja cukru,
-
produkcja skrobi,
-
sektor zbożowo-młynarski,
-
sektor rolny,
-
przetwórstwo spożywcze.
Do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.
Rząd przyjął także wniosek Ministra Aktywów Państwowych o wyrażenie przez Radę Ministrów zgody na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w spółkach „DANKO” Hodowla Roślin, ELEWARR, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Kombinat Rolny Kietrz, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka oraz Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile ZETPEZET.
Foto: Ministerstwo Aktywów Państwowych
2 komentarze
Pogratulować ! W Prawie i S... bezrobocia nie będzie. Ilu to nowych prezesów, ile dyrektorów i kierowników? Rolnicy , chwytajcie się za kieszeń bo tą całą sitwę trzeba będzie wyżywić , a przecież dalej będzie to państwowe jak dotychczas. Oprócz udziałów do holdingu przejdą najlepsi fachowcy , dotychczas pracujący w Danko, ELEWARR czy innych. Na bank prezesurę weźmie Obajtek, a Sasin wydrukuje i wyemituje akcje bez pokrycia. Nie, nie . Nie jestem złośliwy. Do PGG czy JSW też państwo stale dokłada , więc dlaczego tu miałoby być inaczej. A dokładanie państwa oznacza nic innego jak dodruk pustego pieniądza , czyli wzrost inflacji . Ot taki podateczek. Przypomnijcie sobie puste magazyny zbożowe Bondy. Rządy PiS znają się na tych operacjach jak nikt. Tam gdzie sobie nie radzą, obwieszczają sukces. No to komu jeszcze dorzucimy? A, i jeszcze pamiętajcie, jak się coś spieprzy to winny będzie, no właśnie, kto? Chyba Tusk.
Jak Sasin za coś się bierze to strach się bać ...