KRIR: czy będą rekompensaty za embargo na nawozy potasowe?
Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej uzgodnili w czerwcu nałożenie embarga na Białoruś, a jednym z elementów ma być wprowadzenie całkowitego zakazu importu soli potasowej i nawozów potasowych. Dla rolników oznacza to wzrost kosztów produkcji. Krajowa Rada Izb Rolniczych pyta zatem: czy bedą dopłaty za unijną decyzję niekorzystną dla rolników?
- Należy zaznaczyć, że Białoruś jest jednym z największych na świecie producentów potasu dla rolnictwa. Ponadto jest najbliższym sąsiadem Polski i import z tego kraju jest podstawowym źródłem nawozów potasowych dla polskich rolników - informuje Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.
Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych odcięcie głównego źródła zaopatrzenia z pewnością przyniesie efekty w postaci trudności w zaopatrzeniu oraz znacznej podwyżki cen nawozów potasowych na polskim rynku. Spodziewane skutki działań politycznych budzą niepokój rolników, którzy muszą zapewnić właściwe i zrównoważone nawożenie aby wyprodukować żywność.
Przedstawiając powyższe zwrócono się do Komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z pytaniami:
1) Czy Pan Komisarz zleci przeprowadzone oceny wpływu wprowadzenia embarga na ceny nawozów w Unii Europejskiej, a szczególnie w Polsce?
2) Czy Pan Komisarz planuje przepisy dotyczące rekompensat dla rolników, które pozwolą na zakup droższych nawozów innego pochodzenia?
0 komentarze