Kto został Rolnikiem Roku w Wielkopolsce?
Aż dziesięciu laureatów wyłonił konkurs ,,Wielkopolski Rolnik Roku". Konkurs jest organizowany od 22 lat z inicjatywy Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Do tej pory uczestniczyło w nim blisko 1400 rolników z całej Wielkopolski. Laureaci otrzymują statuetkę Siewcy i nagrodę finansową.
W XXII edycji udział wzięło 46 gospodarstw, z 25 powiatów naszego regionu. Organizowany konkurs to unikatowe w skali kraju oraz największe wydarzenie promujące dorobek wielkopolskiego rolnictwa.
Poznajmy tegorocznych Laureatów! Do grona najlepszych rolników w Wielkopolsce dołączyli:
- Justyna i Przemysław Galas
- Anita Piątkowska-Krzewicka i Mateusz Krzewicki
- Agnieszka i Artur Matuszak
- Anna i Krystian Jakóbczak
- Natalia i Łukasz Szmania oraz Mariola i Julian Szmania
- Paulina i Bartosz Michalscy
- Monika i Tomasz Jakubowicz
- Agata i Grzegorz Konieczni
- Monika i Józef Świtała
- Jadwiga i Ryszard Buda
- Wielkopolskie rolnictwo jest jednym z liderów produktywności, innowacyjności, jakości wytworzonych produktów i zastosowanych technologii. Od dziesięcioleci rolnicy z Wielkopolski wyznaczają nowe trendy, wdrażają nowoczesne metody i sprzęt, stając się przykładem dla innych regionów. Mimo wielu trudności, związanych ze spadkiem cen zbóż, masowym napływem produktów zagranicznych, wzrostem kosztów produkcji, i obecnością wirusa ASF, niestrudzenie dbają by na naszych stołach gościła polska, zdrowa żywność. Konkurs "Wielkopolski Rolnik Roku" w swej idei od 22 lat gromadzi "elitę" rolników z naszego regionu, którzy swoją pracą, pomysłowością oraz odwagą są wyznacznikami rozwoju, dbałości o tradycję i nadzieję, że w przyszłości polska żywność nadal będzie rozpoznawana i ceniona na rynku krajowym i zagranicznym – mówił podczas gali finałowej Konkursu Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Zarząd Województwa Wielkopolskiego powołał Kapitułę Konkursową, która wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, oceniała je i rekomendowała Zarządowi Województwa grupę 20 nominowanych i 10 laureatów do otrzymania nagrody. Oceniane gospodarstwa prezentują wysoki poziom produkcji rolniczej, stosuje się w nich nowoczesne technologie, odznaczają się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskują też wysokie efekty ekonomiczne, a także przejawiają troskę o środowisko naturalne. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), uprawa owoców miękkich, hodowla koni, drobiarstwo, warzywnictwo, produkcja lawendy i szkółkarstwo.
Foto: Urząd Marszałkowski w Poznaniu
1 komentarze
No to co gratulować! I oby wam się nie odechciało bycia rolnikiem przy obecnej sytuacji na rynku ;)