Ministerstwo: komisje klęskowe są w gestii wojewodów
Krajowa Rada Izb Rolniczych upomniała się w ministerstwie rolnictwa o komisje klęskowe. Zdaniem samorządu rolniczego komisje szacujące szkody klęskowe w gospodarstwach rolnych powinny być powołane jako komisje stałe, a nie powoływane ad hoc w przypadku wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego skutkującego szkodami w uprawach.

- Naturalnym krokiem w ocenie samorządu rolniczego jest nadanie tym komisjom statusu jednostki o charakterze fundamentalnym dla oszacowania start w poszczególnych gospodarstwach wynikających z niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Koszty udziału przedstawicieli izb rolniczych w pracach komisji powinny być finansowane ze środków wojewody - pisał do ministra rolnictwa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.
Rolnicy oceniają aplikację suszową jako niesprawiedliwie szacującą szkody. Zdaniem większości rolników, komisje szacują straty klęskowe dokładniej.
- W ocenie samorządu rolniczego komisja w określonym osobowym składzie będąc na miejscu wystąpienia ewentualnej szkody może w sposób najpełniejszy i najbardziej miarodajny ocenić czy w danym gospodarstwie wystąpiła szkoda spowodowana skrajnym zjawiskiem klimatycznym, na którą rolnik nie miał wpływu, czy też takiej szkody nie ma lub wystąpiła bez związku z niepożądanym zjawiskiem klimatycznym - potwierdza prezes KRIR.
Jest już w tej sprawie odpowiedź z ministerstwa rolnictwa. Jak poinformowano, zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, komisja powoływana jest przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, w tym suszy.
- Mając na uwadze powyższe, powoływanie komisji gminnych do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych oraz okres, na jaki są powoływane pozostaje w gestii wojewody, gdyż obowiązujące przepisy w tym zakresie umożliwiają dowolne kształtowanie tego procesu, w tym na przykład powoływanie komisji na stałe bądź na dany rok - odpowiedział Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa..
Wiceminister dodał także, że w dobie zmieniającego się klimatu następuje intensyfikacja oraz zwiększenie liczby występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w naszym kraju. Z tego powodu należy skupić się na innych rozwiązaniach, które będą pomagały w szacowaniu strat nimi spowodowanych. Jednocześnie wojewodowie kierują do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi informacje o tym, że coraz mniej osób chce szacować szkody w gospodarstwach rolnych, zatem mają oni problemy z wyznaczaniem odpowiedniej ilości komisji zdolnych w całym sezonie wegetacyjnym objętym szacowaniem, do szybkiej i właściwej oceny szkód w uprawach.
- Obecnie w Ministerstwie oraz jednostkach podległych resortowi trwają prace nad wdrożeniem nowych rozwiązań z wykorzystaniem najnowszych technologii i narzędzi informatycznych do tego, aby móc sprawniej i dokładniej szacować straty powodowane w gospodarstwach rolnych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne - poinformował wiceminister Krajewski.
foto: Wielkopolska Izba Rolnicza
0 komentarze