Niedługo koniec ATM. Jaki będzie dalszy handel UE z Ukrainą?
W czerwcu zakończy się dotychczasowy model handlu między krajami Unii Europejskiej i Ukrainą. ATM czyli autonomiczne środki handlowe przestaną obowiązywać. Okazuje się, że nie ma jeszcze wypracowanego modelu dalszego handlu między Ukrainą a krajami unijnymi, w szczególności takimi jak Polska czyli sąsiadującymi z tym Ukrainą.

O tych sprawach rozmawiał Czesław Siekierski, monster rolnictwa z Marošem Šefčovičem, komisarzem UE do spraw handlu i bezpieczeństwa gospodarczego Komisji Europejskiej.
Czesław Siekierski zwrócił uwagę na konieczność uwzględnienia w negocjacjach skutecznych mechanizmów ochronnych zapobiegających nadmiernemu importowi rolnemu i jego negatywnym skutkom rynkowym. Postulował również, aby umowa była powiązana z procesem dostosowania ukraińskich przepisów do standardów produkcji rolnej obowiązujących w UE. Podkreślił, że wszelka liberalizacja warunków handlu powinna być wzajemna i stopniowa.
- Minister Czesław Siekierski wyraził opinię, że rozmowy z Ukrainą powinny być prowadzone w powiązaniu z innymi umowami handlowymi – zarówno tymi już obowiązującymi, jak i planowanymi (np. z Meksykiem czy z Mercosurem). Przywołał postulat, aby Komisja Europejska przygotowała zestawienie wszystkich udzielonych i planowanych preferencji taryfowych w dostępie do rynku UE w ramach umów handlowych z krajami trzecimi - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
Minister podkreślił także konieczność zachowania produkcji rolnej w UE i potrzebę wprowadzenia mechanizmów poprawiających konkurencyjność produktów rolnych powstających na terenie UE w rywalizacji z produktami rolnymi pochodzącymi spoza UE.
Tymczasem komisarz Maroš Šefčovič poinformował o działaniach już podjętych i planowanych w zakresie negocjacji z Ukrainą. Jak stwierdził, Komisja musi znaleźć rozwiązania uwzględniające interesy zarówno wszystkich krajów członkowskich UE, jak i strony ukraińskiej. Stanowisko negocjacyjne KE nie jest jeszcze gotowe.
- Komisja jest gotowa do dyskusji z ekspertami i przedstawicielami środowisk rolniczych, aby przedstawić im szczegóły negocjowanych rozwiązań, a także tych mających na celu poprawę konkurencyjności unijnej produkcji rolnej. Komisarz zapowiedział też przedstawienie korzyści, jakie gospodarki krajów członkowskich UE, w tym sektor rolny, mogą odnieść w związku z zawieranymi umowami - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
źródło: ministerstwo rolnictwa
0 komentarze