Nowa płatność bezpośrednia: czym są EKOSCHEMATY?
W nowym okresie Wspólnej Polityki Rolnej zmianie ulegnie sposób programowania płatności bezpośrednich, tzn. państwo członkowskie będzie musiało oszacować liczbę hektarów, w odniesieniu do których poszczególne płatności mają być realizowane i na tej podstawie zaplanować ich stawki jednostkowe. Wprowadzone zostaną także ekoschematy, które będą płatnością roczną za realizację zobowiązań/praktyk korzystnych dla środowiska i klimatu, które wykraczają ponad wymogi podstawowe.
Każdy z rolników może podzielić się swoją opinią o tej sprawie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wypełniając ankietę dostępną TUTAJ - KLIK.
- Informacje zebrane z ankiet zostaną wykorzystane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pracach dotyczących szacowania liczby hektarów, na których poszczególne praktyki miałaby być realizowane, co jednocześnie ma następnie duże znaczenie w planowaniu stawek jednostkowych w ramach ekoschematów - wyjaśnia resort rolnictwa.
Jakie mogą być szczegółowe wymagania dotyczące realizacji poszczególnych proponowanych praktyk w ramach ekoschematów? Oto kilka przykładów:
Zimowe pożytki dla ptaków
- Wysiew we wsiewce, wraz ze zbożem jarym, przynajmniej dwóch gatunków roślin stanowiących źródło pokarmu i miejsce schronienia dla ptaków w okresie jesienno-zimowym, w tym m.in. takich gatunków jak len, komosa ryżowej, rzepak, jarmuż w określonej ilości.
- Pozostawienie zboża wraz ze wsiewkami na polu na okres jesienno-zimowy do luty/marzec następnego roku.
- Zakaz stosowana środków ochrony roślin po wysiewie roślin.
Wsiewki śródplonowe
- Wysiew traw lub roślin bobowatych drobnonasiennych (w tym mieszanek traw z bobowatymi drobnonasiennymi oraz mieszanek bobowatych drobnonasiennych) w uprawę główną.
- Termin wysiewu: w terminie wysiewu uprawy jarej lub wiosną w rosnącą roślinę ozimą.
- Okres pozostawienia na polu: do czasu wysiewu następnej uprawy głównej. Dopuszcza się pozostawienie wsiewki jako uprawa główna w roku następnym.
Uproszczone systemy uprawy
Na gruntach ornych prowadzona jest uprawa uproszczona w formie następujących praktyk:
- uprawa konserwująca bezorkowa z mulczowaniem lub
- uprawa uproszczona lub
- uprawa pasowa lub
- uprawa zerowa.
Pełen zestaw szczegółowych wymagań dotyczących realizacji poszczególnych proponowanych praktyk w ramach ekoschematów można znaleźć TUTAJ _ KLIK.
0 komentarze