Nowa WPR? - coś za coś! Większe wsparcie dla dbających o klimat
Parlament Europejski poinformował o ustaleniach strategicznych związanych z nową Wspólną Polityką Rolną. Jak się dowiadujemy, przewidziane jest większe wsparcie dla rolników, którzy stosują praktyki przyjazne dla klimatu i środowiska.
Europosłowie przyjęli stanowisko w sprawie reformy polityki rolnej UE po 2022 roku. Przyszła polityka rolna UE powinna być bardziej elastyczna, zrównoważona i odporna na kryzysy, aby rolnicy mogli nadal zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe w całej UE. W oficjalnym komunikacie Parlamentu Europejskiego czytamy, że podstawowymi kryteriami nowej WPR mają być:
- Większe wsparcie dla rolników, którzy stosują praktyki przyjazne dla klimatu i środowiska
- Roczne płatności bezpośrednie ograniczone do 100 000 euro, większe wsparcie dla MŚP
- Dostosowane do potrzeb środki pomocy dla rolników w sytuacjach kryzysowych
- Wyższe sankcje w przypadku wielokrotnego naruszania przepisów, np. dotyczących środowiska lub dobrostanu zwierząt
Co to ma oznaczać w szczegółach?
Posłowie poparli zmianę polityki, która powinna lepiej dostosować politykę rolną UE do potrzeb poszczególnych państw członkowskich, ale nalegają na utrzymanie równych szans w całej Unii. Rządy krajowe powinny opracować plany strategiczne do zatwierdzenia przez Komisję. W takich planach państwa określą, w jaki sposób zamierzają realizować cele UE. Komisja będzie sprawdzać wyniki, a nie tylko zgodność z przepisami UE.
Parlament wzmocnił zasadę warunkowości, co oznacza, że rolnik musi stosować pewne obowiązkowe praktyki sprzyjające ochronie klimatu i środowiska, aby uzyskać bezpośrednie wsparcie. Ponadto posłowie chcą przeznaczyć co najmniej 35% budżetu zarezerwowanego na rozwój obszarów wiejskich na wszystkie rodzaje działań związanych ze środowiskiem i klimatem. Co najmniej 30% budżetu na płatności bezpośrednie należy przeznaczyć na programy ekologiczne, które byłyby dobrowolne, a mogłyby zwiększyć dochody rolników.
Posłowie zagłosowali za stopniowym ograniczaniem roczny płatności bezpośrednich dla rolników, powyżej 60 000 euro oraz za ustanowieniem pułapu wysokości 100 000 euro. Rolnicy mogliby jednak odliczać od całkowitej kwoty płatności przed zmniejszeniem 50% wynagrodzeń związanych z działalnością rolniczą.
Obecne zasady WPR wygasają z dniem 31 grudnia 2020 r. Powinny one zostać zastąpione przepisami przejściowymi do czasu uzgodnienia i zatwierdzenia przez Parlament i Radę nowej reformy WPR.
0 komentarze