Odtwarzanie produkcji rolnej w gospodarstwach powodzian - jest projekt rozporządzenia
Dzięki wprowadzonej zmianie rolnicy z obszarów objętych stanem klęski żywiołowej, w tym dotknięci powodzią, będą mogli skorzystać z wsparcia na inwestycje mające na celu odtworzenie potencjału produkcji rolnej. Umożliwi to odbudowę gospodarstw rolnych, przywrócenie możliwości prowadzenia działalności rolniczej, co przyczyni się do poprawy ich sytuacji finansowej i gospodarczej, a także zabezpieczenia dostaw żywności - przekonuje ministerstwo w uzasadnieniu projektu rozporządzenia ministra rolnictwa.
Projekt zakłada, że poszkodowani w wyniku powodzi rolnicy z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz lubuskiego będą mogli ubiegać się o wsparcie m.in. na odbudowę gospodarstw w ramach unijnych środków z PROW 2014-2020.
- Wsparcie to umożliwi odbudowę gospodarstw rolnych, przywrócenie możliwości prowadzenia działalności rolniczej, co przyczyni się do poprawy ich sytuacji finansowej i gospodarczej, a także zabezpieczenia dostaw żywności - czytamy w uzasadnieniu.
W projekcie zaproponowano wydłużenie terminu składania wniosków o płatność końcową z 30 czerwca 2025 r. do 30 września 2025 r. "Dotknięcie gospodarstw przez powódź znacznie opóźniło procesy inwestycyjne, stąd konieczność wydłużenia terminu składania wniosków o płatność końcową. Dzięki tej zmianie rolnicy będą mieli dodatkowy czas na realizację inwestycji i złożenie niezbędnych dokumentów" - zaznaczono w uzasadnieniu.
Ponadto w projekcie zaproponowano uproszczenie procesu składania wniosków o przyznanie pomocy, a także możliwość przesunięcia terminu złożenia części załączników do wniosku o przyznanie pomocy na etap wniosku o płatność.
Jest to projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt ozstał opublikowany wczoraj. Można zapoznać się w nim TUTAJ>>>KLIK.
Foto: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
1 komentarze
Jest to bardzo potrzebne bo dużo się mówi o miastach a mało się mówi o polach i wsiach, które zostały zaorane przez wodę.