Minister Siekierski: rolnictwo europejskie nie wytrzyma konkurencji z Ukrainą
– Chcemy podczas prezydencji Polski przedstawić nasze jasne stanowisko w tej sprawie oraz nasze propozycje dotyczące negocjacji akcesyjnych Ukrainy. Uważamy, że potrzebne są regulacje, które będą ograniczać napływ towarów z Ukrainy na rynek UE - mówił Czesław Siekierski, minister rolnictwa podczas spotkania z rolnikami w Wielkopolsce.
Zdaniem ministra rolnictwa, rozpoczynająca się w styczniu prezydencja polska w Unii Europejskiej będzie okazją, do poważnych rozmów na ten temat. Jak przypomniał, w tym roku udało się ograniczyć napływ towarów wrażliwych z Ukrainy (tzw. ATM-y), co ustabilizowało sytuację polskich rolników.
- Wiemy jednak, że przy pełnej liberalizacji handlu, rolnictwo europejskie nie wytrzyma konkurencji z Ukrainą – zauważył minister Siekierski.
Jako główne problemy, z którymi obecnie mierzy się polskie rolnictwo, minister Siekierski wymieniał m.in. ASF, grypę ptaków, a także niewystarczającą wielkość produkcji trzody chlewnej:
- Naszym celem jest intensywne wspieranie produkcji trzody chlewnej, gównie w cyklu zamkniętym. W ten sposób możemy też przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF – podkreślił minister Siekierski.
Kolejna sprawa, o której mowa jest zaledwie jest od kilku dni, to umowa handlowa między Unią Europejską a krajami MERCOSUR.
- Nie możemy akceptować takich warunków umowy. Będę o tym mówił także na najbliższym posiedzeniu AGRIFISH. W najbliższe dni spotykam się z rolnikami w różnych województwach i to jest doskonała płaszczyzna do analizy tych zapisów. Polscy rolnicy doskonale wiedzą jak trudno jest sprostać wysokim unijnym standardowym, tymczasem nowa umowa identycznych zasad nie przewiduje dla nowych dostawców. To zdecydowanie zaburza równy dostęp do rynku. Będę o tym rozmawiał – zapowiedział minister Siekierski.
Tu jednak trudno nie przypomnieć, że aby umowa weszła w życie nie jest potrzebna jednomyślność państw unijnych.
Minister poinformował także, że przygotowywane są akty prawne, które regulować będą ważne dla rolników zagadnienia, takie jak: dzierżawa ziemi, ustawa o aktywnym rolniku, kwestie związane z produkcyjną funkcją wsi, czy budowa biogazowni.
foto: MRiRW
0 komentarze