PIORiN: zdarzają się pozostałości zabronionych środków ochrony roślin
Konsekwencją niewłaściwego zastosowania pestycydów może być obecność ich pozostałości w świeżych płodach rolnych oraz w przetworzonych produktach pochodzenia roślinnego. Aby chronić zdrowie człowieka przed ujemnymi skutkami stosowania pestycydów, w ramach działalności statutowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Laboratorium Badania Pozostałości Środków Ochrony Roślin (LBPŚOR), prowadzi urzędowe badania kontrolne pozostałości środków ochrony roślin w produktach roślinnych pochodzących z produkcji pierwotnej. Co stwierdzono w próbkach w 2023 roku?
Kontrola pozostałości środków ochrony roślin polega na pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych, poddawaniu ich analizie w zakresie identyfikacji obecnych w nich substancji czynnych i poziomów ich pozostałości. Próbki do badań, pochodzące z produkcji pierwotnej, pobierane są przez urzędowych inspektorów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z miejsc produkcji tj. sadów produkcyjnych, pól uprawnych, szklarni, tuneli foliowych, itp. oraz z przechowalni, usytuowanych na obszarze całego kraju. Badania pozostałości środków ochrony roślin prowadzone są w oparciu o plan pobierania próbek, corocznie zatwierdzany przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Badaniami kontrolnymi w 2023 roku w LBPŚOR objęto łącznie 14 upraw. W 362 próbkach, stanowiących 60,3% ogółu analizowanych próbek, nie wykryto pozostałości środków ochrony roślin.
- Pozostałości środków ochrony roślin stwierdzono w 238 próbkach (39,7%), z czego 226 próbek (37,7%) zawierało pozostałości mniejsze lub równe najwyższym dopuszczalnym poziomom (NDP) oraz pozostałości powyżej NDP, ale nie zakwalifikowane jako przekroczenia NDP po uwzględnieniu 50% niepewności, natomiast 12 próbek (2,0%) zawierało pozostałości przekraczające NDP - poinformował PIORiN. - W 76 próbkach (12,7%) wykryto substancje czynne środków ochrony roślin niedopuszczonych do stosowania w danej uprawie. W 7 próbkach (1,2%) stwierdzono jednocześnie zastosowanie związków niedopuszczonych do stosowania w ilościach przekraczających NDP.
Wyniki badań są potwierdzeniem zasadności działań kontrolnych prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa i uzasadniają konieczność dalszych, systematycznych badań płodów rolnych w celu ochrony konsumentów przed wprowadzaniem na rynek produktów niespełniających wymogów bezpieczeństwa.
źródło: PIORiN.gov.pl
1 komentarze
Jak wieje wiatr ze wschodu to się zdarzają :)