Po co Unii Europejski Pakt Oceaniczny?
Rozpoczęcie prac nad europejskim Paktem Oceanicznym było celem spotkania wysokiego szczebla w Brukseli, dotyczącego rybołówstwa i oceanów. Europejski Pakt Oceaniczny ,,ma ukazać znaczenie oceanu w agendzie politycznej UE''.

Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej, przedstawionymi przez Komisarza ds. rybołówstwa i oceanów Costasa Kadisa, Europejski Pakt Oceaniczny:
- Ma się skupić na zapewnieniu dobrego zarządzania i zrównoważonego rozwoju oceanu we wszystkich jego wymiarach, na wzmocnieniu zrównoważonej niebieskiej gospodarki i na rozszerzeniu ram wiedzy morskiej.
- Ma ukazać znaczenie oceanu w agendzie politycznej UE.
- Ma obejmować zarówno politykę wewnętrzną, jak i zewnętrzną i ma stanowić jeden, spójny system odniesienia dla wszystkich działań politycznych związanych z oceanami.
W spotkaniu w Brukseli wzięli udział przedstawiciele Polski.
W swoim wystąpieniu wiceminister Jacek Czerniak zwrócił uwagę na szczególne znaczenie rybołówstwa w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego Europejczyków. Zauważył, że rybołówstwo jest sposobem na życie ogromnej liczby ludzi – rybaków, przetwórców, społeczności nadmorskich.
- Sekretarz stanu podkreślił, że w centrum nowego paktu powinno znaleźć się miejsce dla rybaka, a regulacje paktu, które będą tworzone, powinny uwzględniać właśnie potrzeby rybaka i działalności, którą wykonuje – poinformowało ministerstwo rolnictwa.
Uczestnicy spotkania związani z sektorem jednomyślnie podkreślali znaczenie rybołówstwa w kontekście zrównoważonego zarządzania opartego na wiarygodnych danych naukowych. Według rozmówców istotnym elementem rybołówstwa jest istnienie społeczności lokalnych oraz znaczenie produktów rybołówstwa w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.
Zauważono, że do zapewnienia realizacji celów niebieskiej gospodarki konieczne jest zaproponowanie szeregu zachęt dla sektora prywatnego i wykorzystanie innowacji. Kluczowa uwaga powinna także dotyczyć działań dedykowanych dla rozwoju akwakultury, która stanowi ważne ogniwo zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.
źródło: ministerstwo rolnictwa
0 komentarze