Początek stycznia'23 - zboża na równi pochyłej
Zły trend w cenach zbóż trwa. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę informacje, które dotarły do nas w tym tygodniu - takie jak choćby zapełnienie magazynów zakładów przetwórczych ziarnem, które wystarczy co najmniej do końca lutego. Różnice cen rok do roku sięgają zaledwie kilku procent.
Złe tendencje potwierdzają twarde dane - w pierwszym tygodniu 2023 r. ceny monitorowanych zbóż uległy obniżeniu. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 2–8.01.2023 r. za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 430 zł/t, o 4% mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena tego ziarna była o 5% niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 7% wyższa niż przed rokiem.
Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 1 147 zł/t i była o 1,5% niższa niż tydzieńwcześniej i o 3% niższa niż przed miesiącem. Zboże to było jednak o 1% droższe niż rok wcześniej.
Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 1 292 zł/t, o 2% niższym niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. Jednocześnie cena ta była o 11% wyższa niż przed rokiem.
Zakłady zbożowe pszenżyto kupowały przeciętnie po 1 273 zł/t, o 2% taniej niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 5% tańsze niż przed miesiącem, ale o 8% droższe niż w porównywalnym okresie 2022 r.
Za kukurydzę przeciętnie w kraju uzyskiwano 1 349 zł/t, o 3% mniej niż tydzień wcześniej. Cena tego zboża była o 1% niższa niż przed miesiącem, ale o 28% wyższa niż przed rokiem.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
W ujęciu regionalnym średnie ceny zakupu pszenicy konsumpcyjnej były najwyższe w makroregionie południowym, a żyta konsumpcyjnego – w północno-zachodnim. W przypadku jęczmienia paszowego i kukurydzy średnie ceny zakupu były najwyższe w makroregionie centralno-wschodnim.
źródło: KOWR
1 komentarze
Będzie odbicie! Musi być!