Powstaje holding spożywczy. Stracono prawie rok...
Z rządu docierają informacje o przyspieszaniu powstawania Narodowego Holdingu Spożywczego. Po co taki holding powstaje i jakie będzie miał zadania?
Przyjrzyjmy się definicji. Wikipedia podaje, że holding to organizacja grupująca podmioty gospodarcze (np. spółki), samodzielne pod względem prawnym i organizacyjnym, ale pod względem finansowym uzależnione od jednego z nich (podmiotu dominującego). Podmiot dominujący posiada udziały w podmiotach zależnych, dzięki czemu może kontrolować skład zarządów oraz działalność tych podmiotów. Istotą holdingu jest zarządzanie oraz kontrolowanie działalności wielu podmiotów zależnych przez jedną organizację dominującą.
17 listopada, Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dotyczącą przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych. Nowe przepisy mają ułatwić budowę holdingu spożywczego.
- To przybliża nas do utworzenia holdingu, który będzie odpowiedzią na zgłaszane przez rolników problemy. Narodowy Holding Spożywczy powstanie na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, która posiada doświadczenie w poszukiwaniu nowych obszarów działalności – mówi minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Zdaniem ministra, oczekiwanie rolników na tego typu przedsięwzięcie jest duże. Mamy do czynienia, bardzo często, ze zmowami cenowymi, z przewagą kontraktową, więc ten holding będzie próbował łamać te zmowy. Będzie też reprezentował interesy rolników.
Jak wynika ze słów ministra Kowalczyka, podmiotem dominującym w holdingu będzie więc Krajowa Spółka Cukrowa.
- KSC, na bazie której powstanie holding, działa w sektorze przetwórstwa buraków cukrowych i produkcji cukru, a także przetwórstwa i obrotu zbożami, przetwórstwa warzyw i owoców, produkcji skrobi ziemniaczanej oraz produkcji słodyczy informuje ministerstwo rolnictwa.
W celu powołania holdingu Ministrowi Aktywów Państwowych zostały już przekazane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dwie spółki: Elewarr wraz ze spółką – córką Zamojskie Zakłady Zbożowe.
W skład holdingu mają zostać włączone również inne spółki Skarbu Państwa, którymi zarządza KOWR: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice oraz Kombinat Rolny Kietrz.
Sprawa ciągnie się już... co najmniej od stycznia bieżacego roku. 12 stycznia 2021 r. została bowiem wytdana decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na przejęcie przez KSC wymienionych wyżej spółek Skarbu Państwa. Spółki przejmowane prowadzą działalność w poniższych obszarach:
- DANKO prowadzi działalność w zakresie hodowli roślin i nasiennictwa, produkcji zwierzęcej.
- KHBC prowadzi działalność w zakresie hodowli twórczej i zachowawczej odmian buraka cukrowego oraz w zakresie produkcji materiału siewnego buraka.
- PHR prowadzi działalność w zakresie hodowli i produkcji nasion, produkcji roślino towarowej, produkcji zwierzęcej.
- MHR prowadzi działalność w zakresie hodowli i produkcji nasion, produkcji roślino towarowej, produkcji zwierzęcej.
- PMHZ prowadzi działalność w zakresie hodowli i sprzedaży sadzeniaka oraz produkcji rolno roślinnej.
- HZNR prowadzi działalność z zakresie chowu i hodowli bydła mlecznego, sprzedaży mleka i nasiennictwa roślin uprawnych.
- ELEWARR wraz ze swoimi spółkami zależnymi prowadzi działalność w zakresie obrotu zbożem i rzepakiem oraz magazynowania produktów rolnych na rzecz podmiotów trzecich, produkcji i sprzedaży mąki pszennej i otrębów pszennych.
- KIETRZ prowadzi działalność w zakresie produkcji zwierzęcej oraz produkcji roślinnej.
0 komentarze