Przetwórstwo obawia się tego sezonu
Niemieccy przetwórcy obawiają się skutków tegorocznych katastrof pogodowych. Sektor przetwórczy jest zaniepokojony. Plantacje owocowe w znacznej części Europy, ale także w Maroko, Egipcie, USA i Ameryce Południowej, odnotowały ekstremalny spadek plonów w porównaniu z poprzednimi latami.
Niemieckie Federalne Stowarzyszenie Przetwórców Owoców, Warzyw i Ziemniaków (BOGK), na swojej stronie internetowej opublikowało stanowisko organizacji, słowami swojego dyrektora Wernera Kocha.
BOGK, co nie było wcześniej spotykane, odniósł się do obecnej sytuacji rynkowej, w kontekście wpływu warunków pogodowych na uprawy sadownicze i rolnicze.
BOGK uważa, że niedobory owoców są tak znaczne, że już teraz pewne są kolejne podwyżki cen. Wymieniane są różne powody. Fala upałów w czerwcu spowodowała znaczne straty w Polsce, a w północnej Grecji występują obecnie burze i gradobicia, w Serbii uprawy zostały zredukowane przez nieoczekiwane mrozy i śnieg.
Według BOGK w Polsce spadki produkcji dotknęły w szczególności wiśnie i truskawki. Według aktualnych prognoz spadek produkcji wiśni będzie wynosił 40%. Uszkodzenia gradowe w Grecji szczególnie dotknęły uprawy czereśni, brzoskwiń i moreli. Mrozy w Serbii spowodowały spadek plonu malin o 50 procent. Dotyczy to także plonu śliwek. Oczekuje się, że plon gruszek we Włoszech będzie mniejszy o najmniej 20 proc.
Kataklizmy pogodowe nie oszczędziły także plantacji owoców egzotycznych. Na przykład w Peru, zbiory mango są o 30% niższe z powodu intensywnych opadów deszczu. Chociaż prognozy dotyczące uprawy mango w Meksyku są całkiem dobre, rolnicy już podnoszą ceny z powodu złych wiadomości z Peru.
W przypadku jabłek, szacunek plonowania zostanie zrobiony w ciągu dwóch miesięcy, ale przewiduje się, że szczególnie we Włoszech (zmiany pogody) i w Polsce (przymrozki) plony nie będą dobre.
Nawet, jeśli dokładne dane będą dostępne dopiero na jesieni, już teraz przemysł przetwórstwa owoców stanął pod znaczną presją. Przetwórcy obawiają się dalszych podwyżek cen owoców z powodu ich niedoborów.
Na koniec komunikatu BOGK, Werner Koch, dyrektor Federalnego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców, Warzyw i Ziemniaków powiedział:
Można już powiedzieć, że przemysł przetwórczy stoi wobec trudnego okresu sezonu.
Oryginał jest tutaj https://www.openpr.de/news/1055211/Katastrophale-Ernteeinbrueche-in-Europa-Obst-und-Fruechte-werden-knapp.html
Opracował J_G
0 komentarze