Rekordowy eksport pszenicy z Ukrainy w marcu...
W marcu tego roku Ukraina wyeksportowała 1,1 mln ton pszenicy - był to jeden z najwyższych miesięcznych wyników bieżącego sezonu. W kwietniu wolumen dostaw może być nieco niższy, ale nadal utrzyma się na wysokim poziomie.

Jak podaje ukraiński portal Agrobiznes Dzisiaj, eksperci zauważają, że na kwiecień zakontraktowano już 850 tys. ton pszenicy. Wolumen eksportu może osiągnąć 1 milion ton. Mimo ogólnej stagnacji popytu na rynku europejskim, ukraińskie zboże znajduje swoich nabywców, w szczególności w Egipcie.
Jednak z perspektywy cen sytuacja jest mniej optymistyczna. Główne kraje eksportowe - Włochy, Hiszpania i Holandia - utrzymują bierną postawę wobec nowych zakupów, a powrót od czerwca ceł na ukraińskie zboże do UE może dodatkowo skomplikować dostęp do rynku.
- Nie ma jeszcze pozytywnych wiadomości o cenach pszenicy. Giełda w ostatnich tygodniach spada, a my widzimy poważną lukę między rynkiem fizycznym a notowaniami giełdowymi. Jeśli cena FOB na Ukrainie jest obecnie wyższa od Chicago o 60 USD za tonę, to w czerwcu-lipcu rynki zazwyczaj się synchronizują. Oznacza to, że cena fizyczna na Ukrainie może spaść, zwłaszcza biorąc pod uwagę zbliżające się nowe zbiory – komentuje dział analityczny spółdzielni rolniczej PUSK.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
Analitycy prognozują, że średnia cena warunkowa nowego zbioru drugiej klasy w lipcu wyniesie 190–200 dolarów za tonę na bazie CPT-port, podczas gdy obecnie ustalono ją na poziomie 210–215 dolarów. Potencjalna obniżka może wynieść nawet 20 dolarów za tonę.
- Jeśli jest okazja, nie należy spieszyć się ze sprzedażą”. Historycznie rzecz biorąc, w lipcu i sierpniu rynek jest nasycony pszenicą pochodzącą ze wszystkich głównych krajów eksportujących – Ukrainy, Rosji, Rumunii, USA – i nawet przy deficytowym saldzie cena zwykle spada. Jednocześnie model sezonowy pokazuje, że od października do grudnia możliwy jest wzrost do 220–235 dolarów za tonę w przeliczeniu na CPT-port. Dlatego jeśli pozwala na to stan finansów, warto rozważyć przełożenie sprzedaży – dodają analitycy.
Na rynku krajowym najlepsze ceny oferują obecnie firmy młynarskie - 10 500-11 000 UAH/t za pszenicę drugiego i trzeciego gatunku. W warunkach słabego popytu eksportowego może to być bardziej opłacalne rozwiązanie dla rolników.
źródło: Agrobiznes Dzisiaj
0 komentarze