Rekordowy rzepak
Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I półroczu 2021 roku łącznie 1 591 tys. ton rzepaku, tym samym pobity został ubiegłoroczny rekord dla analogicznego okresu w 2020 roku o 67 tys. ton nasion (wówczas było to 1 524 tys. ton). Produkcja oleju surowego osiągnęła dzięki temu poziom 633 tys. ton, natomiast śruty rzepakowej 894 tys. ton wobec 855 tys. ton w okresie styczeń-czerwiec ubiegłego roku.
Jak informował Główny Urząd Statystyczny, zbiory rzepaku w Polsce w 2020 roku wynieść miały 3 125 tys. ton.
- Najnowsze dane PSPO potwierdzają kolejny okres wzrostu przerobu rzepaku w kraju. Wynik z pierwszego półrocza tego roku jest najwyższy w historii, jak również w ujęciu sezonowym tj. od zbiorów do zbiorów, i to znacznie, bo o ponad 100 tys. ton, poprawiliśmy dotychczas rekordowy przerób z ubiegłego sezonu. Dane z ostatnich miesięcy potwierdzają też niestety niższy poziom zaolejenia surowca z poprzednich zbiorów. Nasiona zebrane w trakcie obecnej kampanii żniwnej ocenimy dopiero po kolejnych okresach przerobowych, ale warunki pogodowe w tym roku sprzyjały dojrzewaniu rzepaku, więc liczymy na poprawę zawartości oleju w nasionach - powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
PSPO liczy na to, że w tym roku uda się polskim rolnikom zebrać więcej rzepaku niż poprzednim sezonie. Nasze ubiegłoroczne szacunki potwierdziły zarówno rekordowy przerób w PSPO, ale i zweryfikowane po tegorocznym powszechnym spisie rolnym dane GUS. Taka tendencja, przy utrzymujących się już od dłuższego czasu wysokich cenach surowca, daje niezwykle pozytywny efekt dla polskiego rolnictwa.
Producentów rzepaku mogą też cieszyć ceny. Jak bowiem informuje Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, choć w przedostatnim tygodniu lipca cena nasion rzepaku wyniosła 2 035 zł./t i była niższa od ceny sprzed tygodnia (2 497 zł/t) to jednak nawet ta niższa cena jest o ponad 20% wyższa niż notowania sprzed roku, kiedy to za rzepak płacono średnio 1693 zł/t.
0 komentarze