Rusza jesienna kampania sprzedaży ubezpieczeń rolnych
Jak informuje ministerstwo rolnictwa, tym razem kwota dopłat do składek ubezpieczeniowych przeznaczona na rok 2021 została zwiększona w budżecie Państwa do 900 mln zł. Wszyscy chętni rolnicy będą mogli się ubezpieczyć.
Umowy ubezpieczenia z dopłatami z budżetu Państwa można zawrzeć z siedmioma zakładami ubezpieczeń:
- Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A.,
- GENERALI Towarzystwem Ubezpieczeń S.A.,
- POCZTOWYM Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych,
- INTERRISK Towarzystwem Ubezpieczeń S.A.,
- Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych TUW,
- VH Oddział w Polsce,
- TUZ Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych.
Dopłaty do składek ubezpieczeniowych z budżetu Państwa wynoszą do 65% wysokości składki.
Ubezpieczeniu podlegają wymienione w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dnia 7 lipca 2005 r.:
- uprawy: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki, ziemniaki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru - od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne;
- zwierzęta gospodarskie: bydło, konie, owce, kozy, drób, świnie - od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa w drodze rozporządzenia maksymalne sumy ubezpieczenia na każdy rok. Jednakże producent rolny może zawrzeć umowę ubezpieczenia na sumy niższe niż określone w rozporządzeniu. W takiej sytuacji składka z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia będzie odpowiednio niższa.
0 komentarze