Siekierski: złożyliśmy wniosek do KE o wsparcie rolników poszkodowanych klęskami
Złożyliśmy wniosek do Komisji Europejskiej o udzielenie wsparcia dla rolników, którzy ponieśli straty z tytułu kwietniowych przymrozków oraz gradobicia - poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Czesław Siekierski. - Nie mogliśmy dłużej czekać, bo poszkodowani rolnicy czekają na pomoc.
26 czerwca br. do Komisji Europejskiej złożony został wniosek Czesława Siekierskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie pomocy finansowej dla polskich producentów owoców i winogron w związku z wystąpieniem niekorzystnych zdarzeń meteorologicznych w okresie wczesnej wiosny 2024 r
– Mieliśmy bardzo istotne przyspieszenie wegetacji i dlatego przymrozki z 22-23 kwietnia 2024 r. najbardziej dotknęły uprawy sadownicze, plantacje owoców miękkich i winorośli – przypomniał szef resortu rolnictwa.
Uczestnicząca w dzisiejszej konferencji prasowej Wicedyrektor Departamentu Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich zwróciła uwagę, że w 9 na 16 województw wystąpiły ekstremalne temperatury sięgające -8°C przy długim czasie ekspozycji.
– Uprawy sadownicze, owoce miękkie i winorośle są najbardziej narażone z powodu tak niskich temperatur w porze wiosennej – podkreślił przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa RP Mirosław Maliszewski, który jest jednocześnie przewodniczącym Związku Sadowników RP.
Zwrócił on uwagę, że poszkodowanych zostało bardzo wiele gospodarstw, które będą miały obniżone plony, a wiele z nich nie będzie miała w tym roku w ogóle plonów. Dlatego pomoc dla nich jest niezbędna.
– Tym bardziej doceniamy starania o pozyskanie środków nie tylko krajowych, lecz także unijnych, bo ta pomoc jest konieczna, a skala strat duża – dodał przewodniczący Mirosław Maliszewski.
Minister Czesław Siekierski przypomniał, że polski system liczenia strat uwzględnia czas do zebrania plonów.
Jak poinformowało ministerstwo rolnictwa, stosownie do wniosku pomoc finansowa udzielana byłaby na podstawie art. 221 rozporządzenia (UE) nr 1308/20131 i miałaby na celu zrekompensowanie strat poniesionych przez sadowników oraz producentów winogron, spowodowanych wystąpieniem niekorzystnych zdarzeń meteorologicznych porównywalnych do klęski żywiołowej.
Podobne wioski o wsparcie złożyły też Austria i Węgry.
1 komentarze
Producenci Winogron mają silne lobby, no tak winko każdy lubi przytulić ;)