UE nie sfinansuje transportu zboża z Polski do Afryki
Od kilku tygodni słyszymy, że eksport zbóż z Polski jest priorytetem dla polityków. Zboże zgromadzone w Polsce miało pojechać do Afryki, ale chyba jednak nie pojedzie, bo taka akcja nie opłaca się Komisji Europejskiej.
O sprawie szeroko informuje portal rmf24.pl, dla którego wypowiedział się w tej sprawie Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.
Jak dowiedziała się Katarzyna Szymańska-Borginon, brukselska korespondentka RMF FM, upadła jedna z możliwości rozwiązania problemu nadmiaru zboża w polskich magazynach, czyli przekazanie go poprzez Światowy Program Żywnościowy ONZ do ubogich krajów Afryki.
- Komisja Europejska ostatecznie nie sfinansuje takiej operacji, dlatego że jest ona absolutnie nieopłacalna - powiedział RMF FM unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Problematyczne okazały się ogromne koszty transportu i dystrybucji zboża w biednych krajach Afryki. Z wypowiedzi komisarza Wojciechowskiego wynika, że taki wywóz 200 tysięcy ton pszenicy kosztowałby około 150 milionów dolarów. Zdaniem Wojciechowskiego - jest to nieopłacalne.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
Pisaliśmy już o tym, że dobra pogoda i doskonałe przezimowanie daje szansę na rekordowe zbiory zarówno zbóż jak i rzepaku. Tymczasem na giełdach ceny spadają - przede wszystkim dlatego, źr kraje, które chcą kupować zboże do bogatych nie należą. Zauważa to Wielkopolska Izba Rolnicza.
- Jeśli przyjdzie nam eksportować duże nadwyżki zbóż to nie oczekujmy wysokich cen. Świat potrzebuje taniego zboża ponieważ, kraje które je kupują, nie należą do bogatych i rozwiniętych. Z drugiej strony wyspecjalizowane, duże gospodarstwa francuskie czy niemieckie produkujące na rynek Światowy mają niższe koszty od naszych i obecne ceny nie są dla nich niczym zaskakującym - twierdzą przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej. - W Polsce, niestety, mamy państwowe monopole i brak konkurencji w zakresie dostaw gazu, paliwa czy nawozów. Te państwowe molochy cieszą się z olbrzymich zysków, a rolnicy nie są w stanie ze swojej produkcji i sprzedaży pokryć kosztów produkcji. Dobrze, że rząd uruchomił pomoc w postaci dopłat do zbóż ale sam, w ten sposób, przyczynia się do zakłóceń rynkowych i konieczności uruchamiania kolejnych narzędzi pomocowych dla rolników.
Jeśli więc zgromadzone w Polsce zboże nie pojedzie do Afryki, to gdzie będzie można je wyeksportować? Za miesiąc powinny rozpocząć się żniwa jęczmienia ozimego...
1 komentarze
Organizacja humanitarna, która walczy z głodem na świecie