Ukraina chce zniesienia ceł i kontyngentów do UE na dłużej
Ukraina eksportuje do krajów UE kwotowo więcej niż przed wojną. Deputowani Ludowi Ukrainy na posiedzeniu 6 października zatwierdzili uchwałę Rady Najwyższej Ukrainy „W sprawie apelu Rady Najwyższej Ukrainy do Parlamentu Europejskiego i Rady UE o pogłębienie współpracy gospodarczej i rozszerzenia tymczasowe środki liberalizacji handlu” (nr rej. 8075) w sprawie rozszerzenia systemu preferencyjnego na towary ukraińskie.
O sprawie poinformowała wiceszefowa Komisji Rozwoju Gospodarczego Roksolana Pidlas.
Jak przypomniano, zgodnie z rozporządzeniem nr 870 Unia Europejska zawiesiła w tym roku wszystkie cła antydumpingowe, wszystkie kontyngenty taryfowe, cła na produkty przemysłowe oraz stosowanie systemu minimalnych cen wejścia na owoce i warzywa na towary ukraińskie. Ten preferencyjny reżim będzie obowiązywał do 5 czerwca 2023 r.
Zdaniem R. Pidlasy preferencyjne traktowanie pozytywnie wpływa na wielkość handlu ukraińskimi towarami w Unii Europejskiej. Eksport do UE przez 3 kwartały przekroczył poziom przedwojenny o 6,3% (czyli 1,2 mld USD). W ujęciu pieniężnym najbardziej wzrósł eksport kukurydzy, oleju słonecznikowego, nasion słonecznika, pszenicy i energii elektrycznej.
- Ogólnie rzecz biorąc, w warunkach, w których prognozowany spadek PKB Ukrainy na koniec roku wyniesie od 30% do 35%, powinniśmy wykorzystać wszystkie możliwe narzędzia do wsparcia ukraińskich producentów. Naszym wspólnym zadaniem jest przekonanie Europejczyków do posłuchania propozycji przedłużenia reżimu preferencyjnego – podkreśliła wiceszefowa Komitetu.
źródło: UkrAgroConsult
1 komentarze
No niestety naszym kosztem