W Krajowej Grupie Spożywczej pracuje 5 tysięcy osób
W kwietniu informowaliśmy o powstaniu Krajowej Grupy Spożywczej, holdingu, który ma - przynajmniej w założeniu - wzmocnić polski przemysł spożywczy. O KGS rozmawiano podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.
Jak powiedział powiedział Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa, kapitał własny Krajowej Grupy Spożywczej wynosi 1,3 mld zł. Wiceminister aktywów państwowych, Andrzej Śliwka poinformował, że w holdingu zatrudnionych jest ok. 5 tys osób
- Powstały holding spożywczy zatrudnia ok. 5 tys. osób. i wzmocni bezpieczeństwo żywnościowe kraju, co w obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie nabiera szczególnego znaczenia - podkreślał wiceminister Andrzej Śliwka.
Zdaniem polityka grupa może osiągnąć przychody na poziomie 3,5 mld zł, czyli o 1/3 więcej niż tworzące ją spółki samodzielnie.
- Jeśli chcemy budować silny podmiot, to musimy podejmować takie z rynku silne podmioty, które zajmą się przetwórstwem owoców i warzyw, ale również docelowo nie ukrywam, że myślimy o przetwórstwie mięsnym, co w obliczu wojny na Ukrainie tworzyć rezerwę dla instytucji państwowych - mówił podczas posiedzenia komisji Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. wiceminister rolnictwa.
Wiceminister dodał także, że koszty funkcjonowania spółek w ramach grupy, nie przewyższają sumy kosztów ich samodzielnego działania.
KGS rozpoczęła działalność w kwietniu. W jej skład poza Krajową Spółką Cukrową, która jest bazą, weszły m.in. Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Ziemniaka, Kombinat Rolny Kietrz, Pomorsko-Mazurska Hodowla Buraka Cukrowego i Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego.
1 komentarze
Bzdury, i co ja z tego będę miał?? Niemiecka salata i cebula zalewa Polski rynek psując cene, i co ten holding reaguje w jakiś sposób? Dziadostwo z Warszawy szuka tylko posasek i kasy dodatkowej