Zanim kupisz kombajn, przetestuj go na swoim polu
Decyzja o zakupie tak drogiej maszyny, jaką jest kombajn zbożowy, powinna być dokładnie zaplanowana. Przed jej podjęciem warto szczegółowo sprawdzić maszynę na swoim, polu testując różne opcje wyposażenia i sprawdzając prametry jej pracy. Takie indywidualne pokazy polowe kombajnów w gospodarstwach zainteresowanych ich kupnem rolników organizuje większość doświadczonych dilerów maszyn rolniczych.
Indywidualne pokazy polowe miały kluczowe znaczenie w podjęciu decyzji o wymianie floty kombajnów zbożowych w wielkoobszarowym gospodarstwie w województwie zachodniopomorskim. Testom polowym poddano kombajny Claas Lexion 750 Terra Trac w różnych opcjach wyposażenia: z napędem gąsienicowym, dodatkowym napędem tylnych kół, automatyzacją zmiany ustawień kombajnu Cemos Automatic, automatyczną kontrolą przepływu masy żniwnej, zaawansowanym fotelem operatora itp. W trakcie testowania maszyn kierownictwo gospodarstwa oraz operatorzy zwrócili szczególną uwagę na kilka rowiązań, które wyróżniają testowane kombajny Lexion.
Konstrukcja Hybrid umożliwiająca niezależne ustawienie układu omłotowego i separującego w zależności od warunków zbioru. Dodatkowo zapewnia doskonałą jakość pracy w wilgotnym warunkach, dzięki czemu można pracować kombajnami znacznie dłużej – wcześniej rozpocząć zbiór i później go zakończyć.
– Podczas pokazów polowych sprawdzaliśmy działanie wielu opcji kombajnu. Jesteśmy pod ogromnym wrażenie działania systemu Cemos Automatic, który bardzo precyzyjnie automatycznie zmienia ustawienia kombajnu w zależności od zmiennych warunków zbioru. System błyskawicznie dostosowuje parametry pracy systemy omłotu, separacji oraz czyszczenia. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie dla operatorów, którzy dzięki niemu mogą uzyskać maksymanlą wydajność nowych kombajnów Claas – stwierdził Jarosław Sokół – kierownik gospodarstwa z województwa zachodniopomorskiego.
Kierownik gospodarstwa z operatorami przed zakupionymi kombajnami Claas Lexion Fot. firmowa
Maszyna była sprawdzana na polach w różnych warunkach terenowych, aby dokładnie przetestować napęd gąsienicowy Terra Trac, który gwarantuje wiekszą przyczepność, a jednocześnie mniejsze ugniatanie gleby. Prędkość jazdy kombajnu jest automatycznie sterowana za pomocą systemu Cruise Pilot, co dodatkowo wpływa na zwiększenie wydajności maszyny i komfortu pracy operatora.
– W naszym gospodarstwie w pełni wykorzystujemy systemy rolnictwa precyzyjnego, dlatego system telematyczny z automatyczną dokumentacją bardzo dobrze sprawdził się nawet podczas bardzo intensywanych prac w trakcie testów. Dzięki temu będziemy mieli ciągły wgląd do parametrów i dokumentacji naszych nowych kombajnów na telefonach i komputerach biurowych. Mając flotę aż sześciu kombajnów Claas, będziemy porównywali ich ustawienia z biura podczas ich pracy. Do ostatecznej decyzji o zakupie przekonała nas zdecydowanie niższe zużycie paliwa w kombajnie Claas w porównaniu z kombajnami dotychczas użytkowanymi – podsumował Jarosław Sokół.
Uroczyste przekazanie kluczyków kierownikowi gospodarstwa przez prezesa firmy Ulenberg Andrzeja Przepiórkę Fot. firmowa
Kombajny zakupiono w firmie Ulenberg, która w skład Autoryzowanej Sieci Dilerów Claas Polska weszła w 2009 roku jako jeden z pierwszych partnerów handlowych marki. Inwestycja została przeprowadzona w finansowaniu Claas Financial Services, a użytkowane dotychczas w gospodarstwie kombajny zostały odebrane w ramach rozliczenia przez Centrum Maszyn Używanych Claas Polska.
Źródło: materiał prasowy Claas Polska
0 komentarze