Zboża: polskie ceny doganiają unijne
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, większość zbóż drożała w ostatnim tygodniu kwietnia. Tańsze niż w poprzednim tygodniu było tylko żyto konsumpcyjne
W ostatnim tygodniu kwietnia, za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 676 zł/t, o 1% więcej niż w po-przednim tygodniu. Jednocześnie cena tego ziarna była o 7% wyższa niż miesiąc wcześniej i o 76% wyższa niż przed rokiem.
- Na rynku unijnym w analizowanym tygodniu przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 365 EUR/t (1 702 zł/t), o 2% mniej niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 3% droższe niż przed miesiącem i o 68% droższe niż przed rokiem. W Polsce cena pszenicy konsumpcyjnej wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na po-ziomie 359 EUR/t, o 2% niższym od średniej unijnej2. Była ona m.in. o 2% niższa niż w Czechach, o 12% niższa niż w Niemczech, ale nieznacznie (o 0,2%) wyższa niż na Słowacji - poinformowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego w Polsce wyniosła 1 334 zł/t i była o 2% niższa niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 5% droższe niż przed miesiącem i o 91% droższe niż rok wcześniej.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
-
województwo warmińsko-mazurskie
Kupię pszenicę ekologiczną oraz inne zboża z...
-
Siennica
Pszenżyto kupię odbiór własnym transportem...
-
Siennica
Kukurydze suchą kupie odbiór własnym...
-
Miastko
Sprzedam kukurydzę ilości calosamochodowe
Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego, tak jak tydzień wcześniej, ukształtowała się na poziomie 1 443 zł/t. Cena ta była o 9% wyższa od notowanej miesiąc wcześniej i o 70% wyższa niż w porównywalnym okresie 2021 r.
Za pszenżyto średnio w kraju płacono 1 460 zł/t, o 1% więcej niż w poprzednim tygodniu oraz o 6% więcej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego ziarna była o 74% wyższa niż przed rokiem.
Owies konsumpcyjny przeciętnie kupowano po 1 290 zł/t. Zboże to było o 1% droższe niż przed tygodniem i o 11% droższe niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku owies był droższy o 99%.
Za kukurydzę przeciętnie uzyskiwano 1 457 zł/t wobec 1431 zł/t tydzień wcześniej (wzrost o 2%). Cena tego zboża była o 5% wyższa niż przed miesiącem i o 52% wyższa niż przed rokiem.
Z danych przedstawionych przez KOWR wynika także, że przeciętna cena kukurydzy w UE wyniosła 331 EUR/t (1 543 zł/t). Cena tego zboża była o 44% wyż-sza niż rok wcześniej. Krajowa cena kukurydzy wyrażona w walucie unijnej wyniosła 312 EUR/t i była o 6% niższa niż średnio w UE. Cena ta kształtowała się na poziomie m.in. o 15% wyższym niż na Słowacji, ale o 7% niższym niż w Rumunii.
1 komentarze
Czyli zmierzamy do normalności?