Cena ziarna kukurydzy - czynnik ukraiński
Ukraina, wcześniej niż Polska, w połowie września rozpoczęła zbiory kukurydzy na ziarno. Należy przypomnieć, że Ukraina jest największym na wschodzie eksporterem ziarna kukurydzy. Ze względu na niskie zużycie krajowe, około 70-80% produkcji krajowej jest przeznaczana na eksport.
W bieżącym sezonie, ze względu na spodziewane wysokie plony, szacunki mówią o wzroście o ok. 8% w stosunku do ubiegłego roku, eksport kukurydzy także będzie większy. Specjaliści z SOVECON prognozują, że Ukraina wyeksportuje około 29-30 milionów ton ziarna kukurydzy. Zmieni się tylko kierunek eksportu.
Jeszcze rok temu, głównym nabywcą kukurydzy były kraje Unii Europejskiej. W bieżącym sezonie 2019/2020, europejska produkcja zbóż jest znacznie większa niż rok temu i nie potrzeba tak dużo ziarna kukurydzy na paszę, jak wcześniej. Szacowane jest, że obniżka importu kukurydzy wyniesie około 13%.
W tej sytuacji, ukraińskie firmy muszą szukać nowych rynków dla swojej kukurydzy, lub zwiększać eksport do krajów z którymi już handlują. Spodziewany jest wzrost eksportu do Chin, z 5 do 7 milionów ton ziarna. Ponadto, spodziewane jest, zę Ukraina może próbować wrócić na rynek Korei Południowej i Japonii, które są dużymi odbiorcami kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych. Ukraińska kukurydza był a sprzedawana rynku koreańskim i japońskim, kiedyś w przeszłości, lecz nie były to dostawy systematyczne. Teraz, przy wzroście krajowej produkcji, Ukraina może wrócić do Azji z ofertą swojej kukurydzy, czego obawiają się farmerzy amerykański.
Może to spowodować zniżkę cen kukurydzy na CBOT i EURONEXT, co może także dotknąć rolników w Polsce i innych krajach UE. Już teraz, ceny na mokre ziarno kukurydzy („z pnia”), są bardzo niskie, poniżej 400 zł/t. Gdzieniegdzie pojawiają się oferty z ceną 350 zł/t ! Na dodatek, w wielu regionach Polski kukurydza nie plonowała tak, jak w poprzednich sezonach, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe (wiosenne chłody i przymrozki, a później susze i wichury latem).
Aktualna cena kukurydzy suchej, w obrocie krajowym to 625 zł/t (±30 zł), a kukurydzy mokrej (wilgotność 20-30%) wynosi 350-450 zł/t.
Dzisiaj (2019.09.25), na EURONEXT (MATIF) ceny kukurydzy lekko wzrosły:
- Listopad 2019 – 163,5 EUR/T (+0,75)
- Styczeń 2020 – 168 EUR/T (+0,25)
- Marzec 2020 – 171,25 EUR/T (+0,50)
- Czerwiec 2020 – 175 EUR/T (+0,25)
Red.
0 komentarze