Czy lawenda będzie w UE zabroniona?
We Francji nazywana jest niebieskim złotem. Ta wieloletnia roślina o pachnących pąkach we wszystkich odcieniach niebieskiego, ciemnoniebieskiego, fioletowego, a także białego, różowego i miękkiej zieleni staje się popularna w segmencie upraw komercyjnych. Jednak Unia Europejska przymierza się do wprowadzenia... zakazu produkcji lawendy.
Olejek lawendowy, miód lawendowy, hydrolat lawendowy, bukiety lawendy, wakacje i sesje zdjęciowe na polach lawendy – to niewyczerpująca lista pomysłów na biznes, które można zrealizować inwestując w lawendę. Eksperci zwracają uwagę, że średni plon lawendy, przy prawidłowym doborze technologii uprawy i materiału siewnego, wynosi 6,5–7 t/ha. Z tych zbiorów można uzyskać do 100 kg olejku eterycznego – najcenniejszego produktu przetwórstwa lawendy. Do produkcji lawendy przymierza się wiele firm na Ukrainie, gdyż można na tym zarobić. Jak podaje portal EastFruit.com, na Ukrainie średnia cena hurtowa olejku lawendowego wynosi około 50 USD/kg, a cena detaliczna 80 USD/kg na Ukrainie. Ponadto pieniądze można zarobić na sprzedaży nasion lub sadzonek lawendy.
Produkcja na Ukrainie może być dobrym wyjściem, jeśli Unia Europejska wprowadzi... zakaz produkowania lawendy w krajach należących do wspólnoty. Powstał bowiem projekt rozporządzenia Unii Europejskiej klasyfikujący lawendę jako niebezpieczną roślinę.
Francuski portal FR24news.com przewiduje, ze taka decyzja UE mogłaby nawet doprowadzić do opuszczenia Unii Europejskiej przez Francję.
- Ręce precz od lawendy - czytamy na portalu. - Ostatecznie wszystkie olejki eteryczne byłyby zagrożone przez to europejskie rozporządzenie.
Dzieląc się szokującą wiadomością, jeden z użytkowników Twittera napisał: „Jak długo zamierzamy pozwolić europejskim urzędnikom na bankructwo całych sektorów naszego starego biznesu pod pretekstem, że wymyślili ,,standard''? ”
Odpowiadając na obawy obywateli francuskich, lider Generation Frexit, Charles-Henri Gallois, powiedział: - Lawendowe olejki eteryczne, nasze sery... UE chce kontrolować i oczyszczać wszystko.
Plan zakazu uprawy lawendy został po raz pierwszy wprowadzony pod dyskusję przez Brukselę w 2016 roku. Przepisy europejskie powiązały roślinę z... toksynami chemicznymi.
We Francji lawendę uprawia około 1500 hodowców, reprezentujących 30 000 pełnoetatowych miejsc pracy, które obejmują obsługę milionów turystów z południa Francji, którzy przyjeżdżają, by podziwiać panoramę fioletowych pól.
1 komentarze
Co to znaczy ze lawenda jest toksyczna.