FAO: żywność droższa o 40% niż przed rokiem
Nie tylko produkujemy, ale także kupujemy żywność. Znaczący wzrost cen żywności jest widoczny gołym okiem. Nasze obserwacje potwierdza FAO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.
W ostatnim raporcie FAO poinformowało, że indeks światowych cen żywności wzrósł w maju do 127,1 pkt. Był wyższy o prawie 5 proc. niż w kwietniu i o niemal 40 proc. niż przed rokiem. To już dwunasty miesiąc nieprzerwanego wzrostu, a indeks jest na najwyższym poziomie od września 2011 r. i bardzo blisko przekroczenia najwyższego poziomu w historii.
Eksperci zauważają, że mocne zwyżki cen żywności są szczególnie dotkliwe dla mieszkańców biedniejszych regionów świata, szczególnie Afryki, bo to oni na żywność przeznaczają największą część swoich dochodów.
FAO wskazuje także, że wzrost cen surowców nie uzasadnia aż tak wysokiego wskaźnika wzrostu cen żywności.
Drożeje prawie wszystko
- Indeks cen olejów roślinnych wzrósł w maju o 7,8% (12 miesiąc z rzędu). Utrzymująca się siła indeksu odzwierciedla głównie rosnące wartości oleju palmowego, sojowego i rzepakowego.
- Indeks cen zbóż wzrósł w maju o 6% w stosunku do kwietnia i był o 36,6% wyższy niż rok temu. Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły na początku maja, ale w końcówce miesiąca doszło do przeceny gdy poprawiły się warunki upraw, zwłaszcza w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Mimo to ceny pszenicy umocniły się w skali miesiąca o 6,8% w porównaniu z kwietniem i były 28,5% powyżej poziomów z maja 2020 r.
- Indeks cen cukru był najwyższy od marca 2017 roku po wzroście o 6,8% w maju.
- Indeks cen produktów mlecznych wzrósł w maju o 1,5% (12 raz z rzędu) i był o 28% wyższy niż w maju 2020 roku.
W opublikowanym raporcie o podaży i popycie zbóż przedstawiono pierwszą prognozę FAO dotyczącą światowej produkcji zbóż w 2021 r. – obecnie ustaloną na prawie 2 821 mln ton, co stanowi nowy rekord i wzrost o 1,9%. Warto tu zwrócić uwagę na przewidywany o 3,7% wzrost produkcji kukurydzy. Przewiduje się, że światowe wykorzystanie zbóż w latach 2021/22 wzrośnie o 1,7% do 2 826 mln ton.
Na podstawie tych prognoz przewiduje się, że światowe zapasy zbóż pod koniec sezonu upraw w 2021/22 wzrosną o 0,3% do 811 mln ton.
0 komentarze