FAZ: wygrana niemieckiej motoryzacji kosztem rolnictwa?
W niemieckiej prasie huczy o sprawie zakończenia negocjacji w sprawie umowy UE - Mercosur. Od dawna pojawiają się spekulacje, że celem umowy jest eksport niemieckiej produkcji przemysłowej, zwłaszcza samochodów, nawet za cenę europejskiego rolnictwa.
Niemiecki Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) otwarcie zasugerował w czwartek, że umowa pospisywana jest, aby ratować niemiecki przemysł motoryzacyjny. Choć w tej chwili są to tylko spekulacje niemieckich dziennikarzy, można w FAZ przeczytać także, że Donald Tusk po wyborach prezydenckich, może zgodzić się na umowę o wolnym handlu z państwami Mercosur.
Jak poinformował Frankfurter Allgemeine Zeitung, Ursula von der Leyen prowadziła w ostatnich dniach przed wyjazdem do Ameryki Południowej rozmowy na temat umowy handlowej z prezydentem Francji Macronem i premierem Tuskiem, oraz z innymi politykami.
- Początkowo nic nie było wiadomo na temat treści ani ewentualnych porozumień - informuje FAZ. - Oczekuje się jednak, że Tusk będzie mógł ruszyć i zgodzić się na porozumienie po wyborach prezydenckich w Polsce w maju 2025 roku.
FAZ podaje także, że porozumienie ma kluczowe znaczenie dla niemieckiej gospodarki.
- Jednym ze zwycięzców będzie prawdopodobnie branża motoryzacyjna - pisze dziennikarz FAZ. - Dlatego też kanclerz Olaf Scholz w ostatnich miesiącach nalegał, aby po ćwierćwieczy negocjacji wreszcie dojść do skutku. Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock wezwała w środę von der Leyen do zakończenia negocjacji.
Dziś, oficjalnie, Ursula von der Leyen negocjacje zakończyła.
1 komentarze
Wiwat Donald