IOR-PIB: uważajmy na śmietkę w rzepaku
Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy radzi sprawdzić, czy w żółtych naczyniach wystawionych w uprawach rzepaku nie pojawiły się śmietki.
Jak podaje IOR, szczególnie groźne dla roślin rzepaku we wrześniu oraz październiku jest trzecie pokolenie śmietki kapuścianej. Instytut sygnalizuje obecność szkodnika w Wielkopolsce, ale warto sprawdzić, co dzieje się także w innych regionach kraju.
- Liczne osobniki tego agrofaga odłowiono w żółtych naczyniach. Próg ekonomicznej szkodliwości został przekroczony (próg: 1 muchówka w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni) - informują eksperci z Poznania. - Próg ekonomicznej szkodliwości został również przekroczony w przypadku mszycy brzoskwiniowej (próg ekonomicznej szkodliwości: pierwsze zauważone jesienią osobniki) oraz mszycy kapuścianej (próg: na brzegu pola 2 kolonie mszyc na 1m2; mszyce wektory - pierwsze zauważone jesienią szkodniki).
Pracownicy instytutu radzą, aby w tym okresie również zwrócić uwagę na chrząszcze pchełki rzepakowej (odłowiono bardzo dużą liczbę chrząszczy w żółtych naczyniach; próg: 3 chrząszcze na 1mb. rzędu roślin), tantnisia (zaobserwowano liczne gąsienice na roślinach rzepaku; próg-1 gąsienica/1 roślinę) oraz gnatarza rzepakowca (próg: wschody-1 larwa na roślinę).
Foto: Gąsienica tantnisia IOR-PIB
0 komentarze