Jak zabezpieczyć fosfor w glebie?
Fosfor jest niezbędnym makroelementem w odżywianiu roślin. Bierze udział w fotosyntezie – najważniejszym procesie metabolicznym. Dodatkowo wpływa na rozbudowę systemu korzeniowego, a co za tym idzie zwiększa odporność rośliny na suszę, zdolność pobierania składników pokarmowych i zimotrwałość. Fosfor jest także podstawowym składnikiem związków energetycznych, które są roślinie szczególnie potrzebne w okresie tworzenia nowych organów.
W wyniku niedoboru fosforu rośliny znacznie spowalniają swój wzrost. Pierwsze symptomy obserwujemy na starszych, dolnych częściach, głównie na łodygach i liściach, które przybierają barwę fioletowo-różową. Z czasem objawy przechodzą na młodsze części roślin. W wyniku długotrwałego niedoboru fosforu rośliny są niewyrośnięte, a ich system korzeniowy jest słabo rozwinięty.
Fosfor w glebie znajduje się w minerałach i związkach organicznych. Niestety ulega przemianom, które uniemożliwiają pobieranie go przez rośliny. Dlatego ilość dostępnego fosforu jest bardzo mała w porównaniu z całkowitą ilością fosforu w glebie. Optymalny zakres pH dla maksymalnej dostępności fosforu wynosi 6,0 - 7,0. W glebach kwaśnych fosfor ma tendencję do reagowania z jonami glinu i żelaza, podczas gdy w glebach alkalicznych wiąże się z jonami wapnia.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że mobilność fosforu w glebie jest bardzo ograniczona, dlatego korzenie roślin mogą pobierać go tylko z bezpośredniego otoczenia. Dodatkowo aktywne pobieranie jest procesem energochłonnym, więc warunki hamujące aktywność korzeni, takie jak niskie temperatury, nadmiar czy niedostatek wody również hamują pobieranie fosforu.
Zrównoważone nawożenie fosforem polega na pokryciu potrzeb pokarmowych z jednoczesnym utrzymaniem zasobności gleby w myśl zasady: skutecznie dokarmiona gleba to lepiej odżywiona roślina. Warto więc dostarczyć taką formę fosforu, która spełni oba warunki. Na pomoc przychodzi chroniona forma fosforu TOP PHOS firmy Timac Agro Polska.
TOP PHOS to całkowicie innowacyjna, chroniona forma fosforu. Zupełnie nowy związek chemiczny, w którym fosfor połączono z cząsteczką organiczną mostkiem wapniowym. Jest to przełomowe rozwiązanie bardzo istotnego problemu nawozowego, polegającego na uwstecznianiu fosforu w niekorzystnych warunkach. Cząsteczka TOP PHOS jest mniej wrażliwa na zbyt niskie lub wysokie pH. Jest pobierana zarówno w warunkach kwaśnych jak i zasadowych. Odznacza się dłuższym okresem działania w stosunku do tradycyjnych form tego pierwiastka. Dzięki temu fosfor wprowadzony do gleby jest dostępny w całym okresie wegetacji rośliny – od tworzenia systemu korzeniowego aż do pojawienia się nasion, niezależnie od odczynu gleby.
Agata Kaczor
0 komentarze