Jakie priorytety WPR po 2027 roku? Rumuni chcą równych dopłat
Dwudniowe posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu zakończyło się przyjęciem wspólnych konkluzji dotyczących priorytetów WPR. Czy będą to sprawy korzystne dla polskich rolników?
Jak poinformowano po spotkaniu, państwa członkowskie UE uzgodniły priorytety, w tym konieczność zapewnienia finansowania dla rolników. Konkluzje poparło 26 z 27 krajów unijnych - z jednomyślności wyłamała się Rumunia, która zażądała wprowadzenia jednakowych dopłat dla rolników we wszystkich państwach członkowskich.
Zestaw konkluzji został przygotowany przez węgierską prezydencję w Radzie UE.
- Należy uprościć proces ubiegania się o dopłaty dla rolników i uczynić proces produkcji rolnej bardziej przewidywalnym. Ważnymi zasadami wskazującymi na przyszłość nazwał wspieranie małych i średnich gospodarstw rolnych oraz uatrakcyjnianie rolnictwa dla młodych ludzi. Jak powiedział, są one niezwykle istotne także z punktu widzenia bezpieczeństwa łańcuchów żywnościowych - stwierdził Istvan Nagy, minister rolnictwa Węgier. - Jeśli będziemy wspierać rolników Unii Europejskiej, zagwarantujemy obywatelom UE odpowiednie i bezpieczne dostawy żywności, a jednocześnie zapewniamy zrównoważoną przyszłość. Dotacje dla rolników nie powinny być w żadnym wypadku ograniczane .
Węgierski minister rolnictwa dodał także, że ważne dla przyszłości WPR jest wspieranie drobnych rolników oraz przyciągnięcie do rolnictwa młodych, bo oni także są gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w UE.
Janusz Wojciechowski, będący jeszcze komisarzem do spraw rolnictwa, który także wziął udział w konferencji, stwierdził, że liczy na to, że nowa KE i przyszły komisarz ds. rolnictwa wezmą pod uwagę te konkluzje Rady przy tworzeniu przyszłej WPR.
Zdaniem Wojciechowskiego, Wspólna Polityka Rolna powinna być niezależna i nie powinna być warunkowana zewnętrznymi kwestiami, jak np. kamienie milowe czy mechanizm praworządności. - Nie byłoby dobrze, gdyby pomoc lub dopłaty dla rolników uzależnione były od tego typu elementów – dodał Wojciechowski.
Jak poinformowali Węgrzy, ministrowie omówili także stosunki handlowe UE, w tym sytuację przemysłu rolno-spożywczego, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy i Chin. Istvan Nagy powiedział również, że uczestnicy dyskutowali, „w jaki sposób rolnicy z Unii Europejskiej mogą być zwycięzcami i beneficjentami polityki handlowej UE”.
źródło i foto: Ministerstwo Rolnictwa Węgier
0 komentarze