Pak choi - jak uprawiać w Polsce azjatycką kapustę?
Pak choi od kilku lat wchodzi coraz odważniej na nasze stoły. Moda na azjatycką kuchnię spowodowała, ze coraz chętniej wykorzystywane są egzotyczne dla nas owoce i warzywa. Czy jednak uprawa kapusty pak choi może być dobrym pomysłem na biznes? Tym bardziej, że jej uprawa w warunkach polskich nie jest szczególnie skomplikowana.
Pak choi jest kuzynką popularnej u nas kapusty pekińskiej - także pochodzącej z Azji. W porównaniu z popularną kuzynką pak choi jest jednak... znacznie łatwiejsza w uprawie. Do tego - może być uprawiana praktycznie wszędzie. Niemożliwe? A jednak...
Kapusta w miesiąc
Jak wszystkie rośliny krzyżowe pak choi lubi gleby żyzne z duża ilością próchnicy. Może być uprawiana w pierwszym roku po oborniku. Rośnie... od 35 do 45 dni, co oznacza, że doskonale może się sprawdzić jako poplon po schodzących z pola innych warzywach - oczywiście nie kapustnych. Oznacz to też, że z przenawożonej gleby kapusta może pobrać za dużo związków azotu, co może mieć konsekwencje dla zdrowia. Pak choi nie lubi mocnego nasłonecznienia - woli półcieniste tereny. Duże liście kapusty są też wskazówką, że roślina nie lubi silnego wiatru. Minusem jest fakt, że kapusta wymaga właściwego płodozmianu - szkodniki, takie jak śmietka kapuściana i choroby z innych upraw krzyżowych mogą być także groźne dla tej odmiany kapusty.
Łatwy wysiew
Teoretycznie najłatwiej pak choi uprawiać jesienią jako poplon. Można ją swysiewać wprost do gruntu - trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odległości pomiędzy roślinami. Powody są dwa - po pierwsze, pak choi się rozrasta, po drugie - odstęp między roślinami pomoże w zachowaniu zdrowia kapusty, a patogenom będzie trudniej się przenieść z rośliny na roślinę. W polskich warunkach pak choi nadaje się także do uprawy wczesnowiosennej pod osłonami. Najtrudniej kapustę uprawiać latem - zbyt długi dzień i susza spowodują, że kapusta nam zakwitnie, a nie o to nam chodzi.
Zalety i wady
Pak choi smakuje jak połączenie kapusty i szpinaku, choć każdy, kto próbował tej kapusty ma w tej sprawie nieco odmienne zdanie - jednak zdecydowana większość konsumentów potwierdza, że kapusta jest smaczna, egzotyczna i warta spożywania. Moda na produkty wegańskie dodatkowo czyni warzywo atrakcyjnym dla konsumentów. Powoli wchodząca do Polski kapusta może być uprawiana w przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach - co dodatkowo powoduje zwiększającą się popularność warzywa, które z gastronomicznej ,,ciekawostki'' może zmienić się w stały punkt jadłospisu.
Szybki wzrost kapusty powoduje, że nie uprawa nie jest droga i kłopotliwa, choć podatność na rozpowszechnione szkodniki i choroby roślin kapustnych jest istotną wadą.
Jest jeszcze jedna wada - łańcuch dostawy pak choi musi być krótki - pierwsze oznaki żółknięcia liści pojawiają się już po 2-3 dniach. Ale w przypadku lokalnych producentów i dostawców wada może stać się zaletą - świeże, lokalne warzywa są dziś dla świadomych konsumentów nieomal na wagę złota.
0 komentarze