Parlament Europejski za ograniczeniem pestycydów
Na razie chodzi jedynie o te pestycydy, które są szkodliwe dla zapylaczy. Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do wzmocnienia działań na rzecz owadów zapylających.
Parlament podkreślił, ze w tej chwili działania na rzecz pszczół i innych owadów zapylających są niewystarczające. Nic nie chroni bowiem pożytecznych owadów przed intensywnym rolnictwem, pestycydami, zmianą klimatu, zmianą użytkowania gruntów, utratą siedlisk i gatunkami inwazyjnymi.
Zdaniem eurodeputowanych aby pomóc w dalszym zmniejszaniu pozostałości pestycydów w siedliskach pszczół, ograniczenie stosowania pestycydów musi stać się kluczowym celem przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Wzywają oni również do uwzględnienia obowiązkowych celów ograniczenia pestycydów na terenie UE, w zbliżającym się przeglądzie dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów.
Jeśli przypatrzymy się wstępnym założeniom Europejskiego Zielonego Ładu, to widzimy, że ograniczenie ilości stosowanych w rolnictwie pestycydów jest jednym z podstawowych zamierzeń.
- Komisja Europejska będzie współpracować z państwami członkowskimi i zainteresowanymi podmiotami, aby znacząco ograniczyć stosowanie i zależność od chemicznych pestycydów, nawozów i antybiotyków oraz zagrożenia z nimi związane - czytamy w przygotowanej broszurze, na razie dość ogólnikowo mówiącej o założeniach Zielonego Ładu.
Faktem jednak jest, że rolnicy już teraz muszą się szykować do ograniczeń stosowania chemicznych środków w uprawie i produkcji zwierzęcej, Europejski Zielony Ład ma zacząć obowiązywać już za rok...
0 komentarze