PKO BP: maleje konkurencyjność polskiego sektora owoców i warzyw. Dlaczego?
Analitycy Banku PKO BP opublikowali raport poświęcony polskiemu sektorowi owoców i warzyw. Poinformowano, że właśnie ten sektor rozwija się szybciej niż pozostałe działalności produkcji rolnej. Rynek zmienia się pod wpływem sytuacji na rynku pracy, oczekiwań konsumentów i rosnącej konkurencji zagranicznej.

Polska jest czwartym producentem owoców i warzyw w UE-27 z 7,4-proc. udziałem w wartości unijnej produkcji (Eurostat, dane za 2023). Produkcja owoców i warzyw to jeden z filarów polskiego rolnictwa.
- W 2023 produkcja ta odpowiadała za 17,5% wartości krajowej produkcji rolnej, z czego większość, bo 11,4 pp., przypadła na warzywa - informuje w raporcie Bank PKO BP. - Wartość krajowej produkcji owoców i warzyw w 2023 osiągnęła 6,23 mld EUR. Rynek ten rozwija się szybciej niż cały sektor rolny w Polsce – średnioroczny wzrost wartości produkcji w latach 2019-2023 wyniósł ok. 10%, podczas gdy wartość pozostałych działalności zwiększała się w tempie nieco ponad 8%.
Charakterystyczną cechą polskiego sektora jest wysoki, w porównaniu z innymi krajami UE, udział przetwórstwa w zagospodarowaniu zbiorów. Według Eurostatu, 40% krajowej produkcji jabłek w 2023 trafiło do przetwórstwa, podczas gdy w Niemczech i Francji odsetek ten wynosił 24%. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, Polska jest największym producentem soku jabłkowego w UE, liderem w produkcji mrożonych owoców oraz trzecim, po Belgii i Hiszpanii, graczem na rynku mrożonych warzyw. Udział przetwórstwa owocowowarzywnego w wartości produkcji sprzedanej artykułów spożywczych w 2023 wynosił 7%.
Zauważalna jest zmiana struktury produkcji owocowo warzywnej - maleją zbiory warzyw tradycyjnych, zwiększa się za to produkcja owoców deserowych.
- Polska odznacza się wciąż relatywnie wysoką konkurencyjnością w eksporcie produktów sektora ogrodnictwa i przetworów, ale relatywnie wysoka konkurencyjność Polski, wynika z korzystnej relacji wydajności do poziomu płac - produkcja owoców i warzyw jest jedną z najbardziej pracochłonnych działalności rolniczych - przypomina PKO BP.
Eksperci banku uważają, ze zmniejszające się dysproporcje w poziomie wynagrodzeń między Polską a średnią UE, mimo,że ten proces nie przebiega dynamicznie,sukcesywnie ograniczają te przewagi. Z danych Eurostatu wynika, że w 2024 poziom płacy minimalnej w Polsce stanowił ok. 50% jej wartości w Niemczech w por. do niespełna 30% dekadę temu.
- Wyzwanie stanowi również narastający problem z dostępnością pracowników. Prognozy makroekonomiczne PKO Banku Polskiego wskazują na jednoznacznie negatywne perspektywy podaży pracy w najbliższych latach w Polsce z uwagi na uwarunkowania demograficzne - czytamy w raporcie. - Jednocześnie żaden z realistycznych scenariuszy migracyjnych nie zakłada, że napływ cudzoziemców będzie w stanie zrekompensować te braki.
Cały raport możemy znaleźć TUTAJ>>>KLIK
Wykresy: Raport PKO BP.
1 komentarze
Ale brednie ekspertów