Projekt nowelizacji ustawy o dopłatach bezpośrednich - jakie nowości?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosiło projekt nowelizacji ustawy o płatnościach bezpośrednich. Projekt jest w tej chwili w konsultacjach. Jakie są najważniejsze zmiany?
Jak wynika z ogłoszonego projektu nowelizacji zmianie ma ulec termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie - w przypadku Polski ma to być 31 maja.
- Zmiana ta ma jedynie charakter porządkowy, polegający na uwzględnieniu w przepisach krajowych terminu, który wynikał dotychczas wprost z przepisów UE - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa. - W art. 1 pkt. 3 lit. b projektu zaproponowano ponadto dodanie odesłania do terminu dotyczącego zgłaszania zmian do wniosku, jako terminu niepodlegającego przywróceniu. W związku z tym, że zgodnie z art. 21 ust. 2 zmienianej ustawy, termin składnia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu nie podlega przywróceniu, nastąpiła konieczność ujednolicenia przepisów w zakresie terminów.
Jak informuje ministerstwo, kolejne zmiany projektowanej ustawy wynikają z potrzeby uwzględnienia w przepisach krajowych możliwości wykorzystania tzw. zdjęć geotagowanych.
Zdjęcia geotagowane to zdjęcia zawierające informację o długości i szerokości geograficznej miejsca wykonania, które są wykonane i przesłane przez stronę postępowania z wykorzystaniem aplikacji udostępnionej przez Agencję, które będą stanowiły dowód tego co zostało na nich zobrazowane oraz zawarte w sferze informatycznej. Zdjęcia geotagowane, stanowią element wykorzystania nowych technologii, który będzie mógł być wykorzystywany jako dowód w sprawie, na podstawie którego można rozstrzygnąć kwestie związane z potwierdzeniem lub też zanegowaniem deklaracji rolnika, czy wypełnienia przez niego zobowiązań.
Zdjęcia geotagowane będą stanowiły dokument urzędowy zgodnie z art. 76, § 1 Kpa. W myśl art. 76, § 1 dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone , a więc nastąpi doprecyzowanie przepisów, które przyczyni się do wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych w postępowaniach sądowoadministracyjnych.
Ministerstwo rolnictwa chce przygotować partnerów KSOW na funkcjonowanie nawet przy obostrzeniach wynikających ze zwalczania koronawirusa, dlatego rząd chce umożliwić składanie drogą elektroniczną wniosków i wybór operacji oraz innych dokumentów przez partnerów KSOW.
Zgodnie z założeniami projektu ma on wejść w życie 15 marca. Projekt rozporządzenia można znaleźć tutaj - KLIK, a uzasadnienie zmian - tutaj - KLIK.
0 komentarze