Przełom lutego i marca - ceny zbóż nadal dołowały
Nie ma optymizmu na zbożowym rynku - trudno się temu dziwić, wszak nawet premier Tusk powiedział, że w Polsce mamy nadwyżkę zbożową liczącą 9 milionów ton. Na przełomie lutego mi marca poprawy nastroju w skupach nie było. Ceny większości zbóż monitowanych przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej spadały i nadal są o ponad 30% niższe niż przed rokiem.
W dniach 26 lutego – 3 marca 2024 r. za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 819 zł/t, o 3% mniej niż w poprzednim tygodniu i o 6% mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o 35% niższa niż przed rokiem.
Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 579 zł/t i była o 2% niższa niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 7% tańsze niż przed miesiącem i o 42% tańsze niż rok wcześniej.
Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 719 zł/t, o 1% niższym niż tydzień wcześniej i o 3% niższym niż przed miesiącem. Cena ta była o 35% niższa niż w porównywalnym okresie roku 2023.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
Owies konsumpcyjny przeciętnie kupowano po 995 zł/t, o 4% taniej niż przed tygodniem i o 2,5% taniej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniem sprzed roku cena owsa była o 14,5% niższa.
Za pszenżyto przeciętnie płacono 682 zł/t, o 1% mniej niż przed tygodniem. Cena ta była o 5% niższa niż miesiąc wcześniej i o 38% niższa niż przed rokiem.
Za kukurydzę przeciętnie uzyskiwano 749 zł/t, wobec 757 zł/t tydzień wcześniej (spadek o 1%). Ziarno to było o 2% tańsze niż przed miesiącem i o 41% tańsze niż w porównywalnym okresie 2023 r
źródło: ZSRIR, KOWR
1 komentarze
Skandal, skandal, a winnych ukarano? No nie bo winni nie są winni olni legalnie sprowadzili zboże. A rolnik płaci i płacze