Tradycja i Nowoczesność
„Tradycja jest Twoją godnością̨, Twoją dumą, Twoim szlachectwem, synu chłopski” – ten cytat z Władysława Orkana doskonale obrazuje istotę̨, ideę naszego wieńca dożynkowego harmonijnie łączącego w sobie tradycję i nowoczesność́. Jeśli tradycji się nie rozwija, to nadaje się̨ tylko do muzeum. Naszym obowiązkiem jest nie tylko kultywowanie tradycji, ale też jej rozwijanie. Tak też czyni polska wieś́.
Pomysłodawca wieńca, sołtys Kamil Kozłowski, obok dr Jarosław Rzepa (v-ce marszałek województwa zachodniopomorskiego i Pani Kozłowska, małżonka sołtysa Krzęcina
IGRIT.PL wywodzi się z małej miejscowości Krzęcin, w powiecie choszczeńskim (woj. zachodniopomorskie). Z tego powodu chętnie uczestniczymy i wspieramy lokalne inicjatywy. I tym razem, nie odmówiliśmy, gdy sołtys Krzęcina, pan Kamil Kozłowski zwrócił się z propozycją abyśmy zasponsorowali budowę oryginalnego wieńca dożynkowego, który sołectwo Krzęcin, Koło Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenie "Razem dla Gminy Krzęcin" przygotowują na uroczyste dożynki 2019. Oczywiście, bez zastanowienia, zgodziliśmy się, przekazując dla Stowarzyszenie "Razem Dla Gminy Krzęcin" odpowiednią kwotę. I nie żałujemy, bo były to bardzo dobrze wydane pieniądze.
Projekt wieńca nosi nazwę "Tradycja i Nowoczesność”, co zostało wyrażone przez tradycyjny styl (z tradycyjnymi elementami i materiałami) oraz współczesny projekt, z wykorzystaniem elementów nowoczesnej elektrotechniki. Wieniec jest zasilany ekologiczną energią z panela fotowoltaicznego. Energia jest wykorzystywana do napędu wiatraków znajdujących się na szczycie wieńca oraz centralnego korpusu wieńca (z wizerunkiem matki boskiej, herbu Krzęcina i chrystogramu IHS). Nad wieńcem pracował zgrany zespół wykonawców, którzy do jego budowy wykorzystali kłosy zbóż i słomę zebraną z krzęcińskich pól. Autonomiczna cześć wieńca to m.in. układ jezdny, który zawiera także elementy, pochodzenia zupełnie nie naturalnego: kable, silniki elektryczne, przetworniki i sterowniki prądu, duży panel fotowoltaiczny oraz zaawansowane układy elektroniczne do sterowania całym układem. Został tak zaprojektowany, ze stanowi niezależny element całej konstrukcji.
Pomysł nawiązuje trochę do sytuacji gospodarczej gminy, gdzie w krajobraz rolniczy wpisane są potężne farmy wiatrowe, produkujące energię elektryczną z wiatru.
Krzęciński wieniec, bezapelacyjnie zdobył pierwszą nagrodę na gminnych dożynkach w Krzęcinie. Na dorocznych targach rolnych AGROPOMERANIA w Barzkowicach, podczas konkursu wieńców dożynkowych zdobył wyróżnienie w kategorii dowolnej oraz nagrodę specjalną ARIMR.
Wieniec "Tradycja i Nowoczesność”, będzie także prezentowany na dożynkach wojewódzkich w Trzebiatowie, 14 września 2019. Twórcom wieńca życzymy aby i tam odniósł sukces.
0 komentarze