W Copa-Cogeca rozmawiano o przyszłości rynku zbóż
Podczas spotkań grup roboczych „Zboża” oraz „Rośliny oleiste i białkowe” Copa-Cogeca rozmawiano przede wszystkim o sprawach bieżących. Przedstawiona została wizja rozwoju rolnictwa w Unii Europejskiej w najbliższych kilkunastu latach. Przewiduje ona kontynuację obecnej polityki w oparciu o badania i cyfryzację, a w zakresie obowiązujących przepisów zasadnicze uproszczenia.

Jak poinformowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, poruszono także wiele wątków związanych z sytuacją bieżącą, a w tym z zagadnieniami związanymi z sytuacją na rynku zbóż, roślin oleistych i białkowych oraz prognoz związanych z wielkością produkcji. Z przedstawionych w tym zakresie informacji wynikało między innymi to, że produkcja pszenicy i kukurydzy w krajach Basenu Morza Czarnego, a w szczególności na Ukrainie i Rosji wyraźnie spadnie, ale w skali całego świata produkcja ta utrzyma się na podobnym jak dotąd poziomie.
W kolejnym punkcie zaprezentowano wytyczne Copa-Cogeca odnośnie ochrony roślin na lata 2024-2029. Zwrócono tutaj uwagę na najważniejsze wyzwania w tym zakresie, związane ze:
- zmniejszeniem liczby środków ochrony roślin i brak dla nich alternatyw,
- narastającymi problemami związanymi ze zmianami klimatycznymi i wynikającymi z nich nowymi zagrożeniami,
- reperkusje ekonomiczne wynikająca z problemów związanych z ochroną roślin w kontekście zmian klimatycznych,
- wyzwania związane z upowszechnianiem biokontroli
Zzauważono, że dla właściwego rozwiązania problemów związanych z ochroną roślin niezbędne będzie zwiększenie intensywności badań w tym zakresie, optymalizacja działań związanych z wprowadzaniem na rynek nowych substancji, a także ochrona unijnego rynku środków ochrony roślin.
Inny niezmiernie ważny punkt spotkania związany był z omówieniem aktualnej sytuacji Ukrainy oraz przeglądu układu o stowarzyszeniu Unii z tym krajem.
- Poruszono tutaj problem kontyngentów importowych. Przy czym zwrócono uwagę na to, z praktycznie wszystkie organizacje rolnicze stanowczo sprzeciwiają się dalszej liberalizacji handlu z Ukrainą. Przy okazji omawiania tej tematyki poruszono także problematykę relacji UE – USA oraz ceł odwetowych - poinformowała FZBPR.
0 komentarze