Wozy paszowe PROFILE 2.DS
W systemie zarządzania stadem, żywienie spełnia dzisiaj bardzo ważną rolę pod względem zwiększania konkurencyjności gospodarstw rolnych na poziomie technicznym, żywieniowym oraz finansowym. W odpowiedzi na oczekiwania hodowców, gama wozów paszowych KUHN powiększyła się o nowe modele w linii PROFILE.
źródło: kuhn.com.pl
Rozwiązania KUHN opracowane w ramach projektu EFFICIENT FEEDING gwarantują każdemu klientowi wsparcie na poziomie światowego lidera w dziedzinie przygotowywania i zadawania paszy TMR. Dzięki globalnemu doświadczeniu, wszystkie maszyny KUHN do mieszania i zadawania paszy TMR (zaczepiane, samojezdne, stacjonarne lub zautomatyzowane systemy karmienia) sprawdzają się w najtrudniejszych sytuacjach pod względem warunków pracy i zróżnicowania produktów. Wozy paszowe TMR spełniają wszystkie obowiązujące normy żywieniowe, a wysoka jakość ich pracy została potwierdzona w licznych oficjalnych testach przeprowadzonych na różnych kontynentach.
Jednorodność całkowicie wymieszanych dawek, niezależnie od zawartości suchej masy, to podstawa zdrowego stada. Ślimaki wozów paszowych PROFILE zapewniają dobre rozdrobnienie produktów długowłóknistych przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej struktury pasz wilgotnych, takich jak kiszonka z kukurydzy. W oficjalnych badaniach przeprowadzonych przez DLG, przepływ i jakość mieszania paszy uzyskały maksymalne oceny, zarówno w wozach paszowych z całkowicie napełnionym zbiornikiem, jak również napełnionym do połowy. Można osiągnąć doskonałą jakość mieszanki w małych dawkach: na przykład dla jałówek, podczas stosowania dodatków paszowych, przygotowywania dawek przejściowych dla wypasanych krów mlecznych, itp.
Wóz paszowy Kuhn Profile N47. Źródło: kuhn.com.pl
Po wprowadzeniu do oferty wozów paszowych PROFILE ze zbiornikami 14, 16 i 18 m3, wyposażonych w poprzeczne przenośniki, teraz w ofercie firmy dostępne są nowe modele, wyposażone w system zadawania paszy z wysypem bezpośrednim na stoły paszowe.
Te kompaktowe dwuślimakowe wozy paszowe powstały w oparciu o oczekiwania rolników, którzy chcą stosować system żywienia TMR, jednak ich budynki stawiają znaczne ograniczenia maszynom.
Podstawą konstrukcji wozów paszowych PROFILE jest rama nośna zintegrowana ze zbiornikiem, która zapewnia tym maszynom dużą wytrzymałość i niezawodność, jednocześnie zmniejszając ich wymiary obrysowe.
PROFILE 2.seria DS. – maszyny dostosowane do każdego budynku
- Dostępne ze zbiornikami: 12, 13, 14, 15, 16, 18 i 20 m3 dostosowanymi do stad liczących 60 do 150 bydła mlecznego.
- Kompaktowe wymiary: całkowita wysokość maszyny wynosi 2.33 m dla modelu 12 m3 przy szerokości mierzonej po zewnętrznej stronie kół: 1.85 m. Tak niewielkie wymiary można było osiągnąć dzięki umieszczeniu kół bezpośrednio pod zbiornikiem.
- Rozdrabnianie i mieszanie wszystkich produktów w belach okrągłych lub prostopadłościennych (kiszonka, siano, słoma, sianokiszonka itd.). Na potrzeby dawek włóknistych, modele o pojemności 15, 16, 18 i 20 m3 są seryjnie wyposażone w pierścień zapobiegający wysypywaniu paszy.
Wóz paszowy Kuhn Profile N50. Źródło: kuhn.com.pl
PROFILE – wysoka jakość TMR i oszczędność paliwa:
- Konstrukcja ślimaka z podwójnym skokiem na końcowej ćwiartce zwoju zapewnia dynamiczniejsze mieszanie produktów i szybsze przygotowanie dawki.
- Elektroniczny system ważenia KUHN KDW 340 stanowi wyposażenie seryjne całej serii PROFILE 2.DS. Dzięki programowalnej wadze dawki mogą być przygotowywane dla poszczególnych zwierząt lub dla całej grupy żywieniowej (200 pozycji w pamięci, np. 25 dawek z 8 składników).
- Ograniczone zapotrzebowanie na moc: wąski zbiornik i mniejsza średnica ślimaka pozwoliły ograniczyć zapotrzebowanie mocy dla tych maszyn (ciągniki od 75 KM).
Jakość przygotowania pasz w wozach Kuhn z linii PROFILE. Źródło: kuhn.com.pl
PROFILE – systemy zadawania paszy dostosowane do różnych konstrukcji budynków:
- Racja dostarczana jest za pośrednictwem symetrycznych rynien zsypowych z przodu po prawej i / lub lewej stronie maszyny.
- Opcjonalnie może być wyposażony w dodatkowe dwa zsypy z tyłu, do dystrybucji w kanałach zasilających o szerokości 2,70 m.
- W przypadku gospodarstw wyposażonych w szerokie stoły paszowe, modele PROFIL 2.DS mogą być dodatkowo wyposażone w przechylne przenośniki 600, 800 lub 1100 mm.
Firma KUHN opracowała wozy paszowe PROFILE w oparciu o międzynarodową współpracę i doświadczenia w projektowaniu, rozwoju i sprzedaży maszyn do przygotowywania i zadawania paszy TMR, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez rolników:
- Dostosowanie ilości każdego składnika do potrzeb zwierząt, dzięki dokładnemu systemowi ważenia.
- Szybkie rozdrabnianie całych bel oraz cięcie włókien na kawałki o pożądanej długości, zalecanej przez doradców żywieniowych.
- Przygotowanie całkowicie wymieszanych dawek (TMR) pozwalających utrzymać stado w doskonałej kondycji (ograniczenie zaburzeń trawienia, itp.)
- Kompaktowa konstrukcja wozów paszowych pozwala im się poruszać we wszystkich typach budynków.
- Małe zapotrzebowanie mocy, pozwala w ekonomiczny sposób przygotować całkowicie wymieszane dawki.
- Różne sposoby dystrybucji paszy: bezpośredni wysyp, z prawej lub z lewej strony, przechylane przenośniki, przenośniki poprzeczne montowane z przodu, z tyłu itp.
- Równomierna dystrybucja dawki na całej długości stołu paszowego, zapobiegająca konkurowaniu zwierząt o paszę.
- Wszechstronne wozy paszowe z funkcją ścielenia słomą!
Liczne rozwiązania technologiczne pozwoliły zredukować zapotrzebowanie na moc modeli PROFILE:
Konstrukcja ślimaka mieszającego: zwój ślimaka ma postać ciągłą, dzięki czemu pasza opada grawitacyjnie z góry na dół zbiornika, bez gwałtownych ruchów. Proces mieszania odbywa się płynnie i naturalnie, co zapewnia mniejsze zużycie paliwa.
Średnica ślimaka mieszającego: mała średnica ślimaka pozwala pracować na mniejszym przełożeniu – maszyna ma mniejsze zapotrzebowanie na moc.
Kierunek obrotów ślimaka: zintegrowany napęd ślimaków w dwuślimakowych wozach paszowych powoduje, że pasza przemieszcza się w zbiorniku po linii w kształcie ósemki. Płynny ruch paszy zapobiega jej blokowaniu po bokach zbiornika, zapewniając lepsze wykorzystanie mocy.
Opcjonalna dwubiegowa przekładnia umożliwia dalsze zmniejszenie zapotrzebowania mocy: opcja ta jest polecana dla rolników zmuszonych do dłuższych przejazdów załadowanym wozem paszowym. Zmniejszenie prędkości ślimaka pozwala na łagodny rozruch, przed rozpoczęciem zadawania paszy.
Opracowano na podstawie materiałow informacyjnych Kuhn Polska Sp. z o.o.
0 komentarze